Antik Dönemde Laodikya’da Cerrahi Aletlerin Kullanıldığı Ortaya Çıktı

856

antik-donemde-laodikyada-cerrahi-aletlerin-kullanildigi-ortaya-ciktiDenizli’de kazıları devam eden Laodikya Antik Kenti’nde cerrahi aletler bulundu.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, cerrahi aletlerin mezarlıklar bölgesi ve değişik mekanlardaki çıkarıldığını ifade ederek, bunların, antik dönemde tıp bilimine önem verildiğini ortaya çıktığını vurguladı.

Tıp fakültesinden mezun olan birçok hekimin bölgede Roma imparatorlarına başhekimlik yaptığını ifade eden Şimşek, ”Laodikya Antik Kenti’nde, antik dönemde, tıp biliminin ne kadar ileri gittiğini, antik dönem kaynaklarından da biliyoruz. Örneğin Strabon, İmparator Agustus döneminin önemli bir coğrafyacısı ve yazarı. Bu bölgeye geldiğinde, Sarayköy yakınlarındaki Men Karaou kutsal alanında bir hastaneden ve başhekimi Philosthenes’ten bahsediyor. Özellikle Tavas vakıf köyündeki Heraklia Antik Kenti’nde yetişmiş birçok tıp adamları biliyoruz ki bunların bazıları Roma imparatorlarının başhekimi olarak karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

Antik dönemde Laodikya’da tıp fakültesinin şu anda nerede olduğunu bilmediklerini anlatan Şimşek, “Çünkü 600 yıllık bir kazı sürecinin ancak 7. yılında çalışıyoruz.” dedi.

Hierapolis antik kentinde M.S. 3. yüzyılda büyük bir veba salgını yaşandığına değinen Şimşek, bu salgının önlenmesinde Laodikya tıp fakültesinde yetişen hekimlerin etkili olduğu tahmininde bulunduklarını sözlerine ekledi.

10.11.2009 haberler.com