Kahramanmaraş’ın Envanteri Tamam

2537

kahramanmarasin-envanteri-tamamKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkarcı başkanlığında Kahramanmaraş’taki kültür varlıklarını belirlemek için 10 yıldır sürdürülen çalışmalarda, kentin kültür envanteri ortaya çıkartıldı.

KSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, yaptığı açıklamada, tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Türkiye’nin, çok zengin bir tarih ve kültür mirasına sahip olduğunu söyledi. Kahramanmaraş’taki kültür varlıklarını belirlemek için 10 yıl süreli bir çalışma yaptıklarını ifade eden Özkarcı, “Kahramanmaraş’ta geçmişten günümüze ulaşan 173 tarihi yapıya karşılık 277 tarihi yapının yok olduğunu belirledik” dedi.

Özkarcı, çalışmalarının sonucunda Kahramanmaraş’taki Türk kültür varlıklarının envanterini hazırladıklarını, envanterin Türk Tarih Kurumunca 2. cilt kitap olarak yayımlandığını kaydetti: Özkarcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzerinde yaşadığımız bu toprakların bizim vatanımız olmasında önemli rolü bulunan tarih ve kültür mirasımızı sahiplenme konusunda daha duyarlı olmalıyız. Tarih ve kültür mirasımız sahip olduğumuz en önemli değerlerimizdendir. Bu eserler vatan topraklarının tapusudur. Ama çalışmamız da ortaya koyuyor ki, bu değerlerimiz sahip çıkmadığımız, ilgi göstermediğimiz takdirde kayboluyor. Bu değerleri bir kez kaybettiğimizde yeniden kazanma imkanına da sahip değiliz.

Kahramanmaraş’ın artık bir kültür varlıkları envanteri var. Bu öyle her şehre kısmet olabilecek bir çalışma değil. Çünkü, tarih ve kültür mirasının korunması için öncelikle onların varlıklarından haberdar olmamız gerekiyor. Biz bilimsel bir çalışma yaparak Kahramanmaraş’ın tarih ve kültür mirasını ortaya koyduk. Sıra artık bu mirasın korunması konusunda yapılacak çalışmalara geldi.”

Tarih ve kültür mirasının korunması konusunda mülki idare amirlerine, yerel yöneticilere ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görev düştüğünü vurgulayan, “Tarih ve kültür mirasının sahiplenilmesi noktasında Kahramanmaraş’ta bir kıpırdama var ve bunu memnunlukla izliyoruz” diye konuştu.

ENVANTERDEKİ TARİHİ YAPILAR

Özkarcı, envanter çalışmasıyla Kahramanmaraş kent merkeziyle Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleri ve bağlı yerleşim yerlerinde 56 cami ve mescit, 6 medrese, 1 ribat, 2 zaviye ve dergah, 12 türbe, 1 paşa çardağı, 13 han, 2 bedesten, 1 kapalı çarşı, 1 çarşı kompleksi, 1 dua kubbesi, 10 hamam, 11 çeşme, 1 su kemeri, 7 köprü, 47 kale ve 1 kilise olmak üzere toplam 173 adet mimari eser tespit ettiklerini vurguladı. Bu eserleri 236 adet çizim, bin 143 adet fotoğraf ve arşiv belgeleriyle destekleyerek tanıttıklarını ifade eden Özkarcı, “Ayrıca yapılarda bulunan kitabeler çözülerek, orijinal metinleri ve okunuşlarıyla birlikte envantere konuldu” diye konuştu.

Özkarcı, kaynaklarda adı geçen fakat günümüze ulaşmayan toplam 277 adet mimari eseri de arşiv belgeleri ve çeşitli kaynaklardan derledikleri bilgilere dayanarak envantere dahil ettiklerini bildirdi.

11.11.2009 Doğu Akdenizden