Laodikya Kazılarında Tanrı Figürü Bulundu

812

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti kazılarında, Roma İmparatorluğu döneminde, insanların ölmesine ya da yaşamasına karar veren 1. Tanrı olarak bilinen Propylaisos’un kabartma figürü bulundu. MS 3. yüzyıla tarihlenen kabartma figür, antik kentin Efes Caddesi üzerindeki Portikus’ta ortaya çıkarıldı. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, yaptığı açıklamada, bulunan kabartma figürün, bu yıl bulunan eserler arasındaki en önemlilerden biri olduğunu söyledi.

Şimşek, insanların yaşaması ve ölmesine karar veren 1. tanrıların Roma İmparatorluk çağında, Laodikya’nın da içinde bulunduğu, özellikle Frigya ve Pisidia bölgesinde yaygın olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ”Bu bölgedeki lokal tanrı, Apollon Karyos ya da Apollon Lairbenos olarak adlandırılan tanrıdır. Bu tanrının önemi şuradan geliyor, kapının önünde duran tanrı demek. Bu kapı, yaşamla ölüm arasında çizgi olan kapı. Çünkü burada tanrı yaşama ya da ölüme karar veriyor. İnsanlar bahtlarının açık olması, uzun ömürlü olmaları için bu şekildeki kabartmaları tanrılara sunuyorlar. Bunun güzel bir örneği bulduğumuz kabartma. Kabartmada, Labris sağ elinde tarının baltasını, sol elindeyse bir palmiye dalı tutmakta. Labris bu bölgeden Apollon’un simgesi. Sol elindeki palmiye başarıyı ve zaferi simgeliyor. Bunu yaptıran Onasimos, tanrısına uzun ömürlü olması için sunduğu bu adak kabartmayla bir başarı kazandığını simgeliyor. Kabartmada sol elinde palmiye dalı tutar şekilde sunması bu açıdan önemli.”

Şimşek, bulunan eserin, tanrı tarafından bağışlanan Onasimos’un sunduğu, orijinal bir atlı tanrı kabartması olduğuna dikkati çekerek, ”Tanrı Propylaisos, kapının önünde duran, ölüm ve yaşama karar veren tanrıdır. Kapıysa, ölümle yaşam arasındaki çizgidir. Yaşamak isteyenler, ömrünü uzatmak isteyenler tanrıya adak sunuyorlar. ‘Benim ömrümü uzat, Hades’i (ölüm tanrısı) benden uzak tut’ diye. Kabartma figürü, sağlam olarak bulmamız da bizim için ayrı bir sevinç kaynağı”’ dedi.

13.11.2009 Yeni Asır