Koreli Öğrenciler, Seoul Üniversitesi’nin Hazırladığı Projeyle Anadolu’nun Arkeojik Zenginliklerini Tanıyacak

1091

koreli-ogrenciler-seoul-universitesinin-hazirladigi-projeyle-anadolunun-arkeojik-zenginliklerini-taniyacakGüney Koreli arkeologlar, Türk-Kore dostluğunu kültür, sanat, tarih ve arkeolojide de pekiştirecek.

Koreli öğrenciler, Seoul National Üniversitesi’nin hazırladığı projeyle Anadolu’nun arkeolojik zenginlikleri yakından tanıyarak bilgi sahibi olacak.

Seoul National Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapan 4 arkeolog, ‘Güney Kore-Türk Dostluğunu Geliştirme ve Anadolu’daki Arkeolojik Varlıkları Tanıma Projesi’ çerçevesinde Antalya bölgesindeki Helenistik, Likya, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eser araştırması yapıyor.

Dört arkeologdan Su Hee ile Rira Kwonn Side Antik Kent’te sürdürürken, diğer ikisi ise çalışmalarını Kaş’ın Kınık beldesinde Likya medeniyetinin başşehri Xanthos’ta yapıyor.

Proje çalışmalarını 8 tarihî şehirde 16 gün süreceğini belirten Rira Kwonn, yaptıkları çalışmaları bir kitapta toplayarak İngilizce ve Korece basım yapacaklarını ifade etti.

Türk-Güney Kore dostluğunun 60 yıllık geçmişi bulunduğunu ifade eden Kwonn, bu dostluk ve kardeşliği karşılıklı ziyaretlerle sonsuza değin sürdürmek istediklerini kaydetti.

Kwoon, Güney Koreli öğrencilerin büyük çoğunluğunun Türkiye’ye trekking (doğa yürüyüşü), kanyon tırmanışı, Muğla Fethiye Ölüdeniz’de yamaç paraşütü ile Antalya bölgesinde bulunan Olympos, Xanthos, Myra, Alanya Kalesi, Termessos, Sagalossos, Perge, Selge ve Side Antik Kent’te arkeolojik turlar yaptığını kaydetti.

Kwoon, “İki hafta sürecek çalışmamızla Anadolu’daki kültür, tarih ve arkeolojik zenginliklerin üniversitemizde de bilinmesini istiyoruz. Böylece Türk-Güney Kore dostluğunu her alanda geliştirme istiyoruz. Kore halkı Türkleri çok seviyor. Mesafe uzakta olsa Korelilerin dünyada tatil için gelecekleri ilk öncelikli ülke Türkiye.” diye konuştu.

Üniversitelerinde okuyan ve yüksek lisans yapan çok sayıda Türk öğrencinin bulunduğunu kaydeden Su Hee, Selim isimli Türk arkadaşı arkeoloğun dedesinin savaşta şehit düştüğünü, mezarının da Birleşmiş Milletler (BM) Pusan Türk Şehitliği’nde bulunduğunu kaydetti.

Hee, Türk arkadaşı Selim’le birlikte sınıf arkadaşlarının her ay Pusan Türk Şehitliği’ni topluca ziyaret ettiklerini dile getirdi.

16.11.2009 haberler.com