Akyaka’da Yapılan Kazılarda, Bizans Dönemine Ait Kilise Bulundu

1337

akyakada-yapilan-kazilarda-bizans-donemine-ait-kilise-bulunduMuğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Kaan İren, Akyaka’daki arkeolojik kazılarda, Bizans dönemine ait olan bir kilise bulunduğunu açıkladı.

İren, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesindeki İdyma antik kentinde bu yılki kazılarda Bizans dönemine ait bir kiliseyle taban mozaiklerinin ortaya çıkarıldığını bildirdi.

“Akyaka’da yapılan kazılarda, İdyma antik kenti içinde Bizans dönemine ait M.S. 5-6. yüzyıllarda yapılan kilise bulundu,” diyen İren, kilisenin kenar bordür kısımlarında balık ve tavus kuşu figürlerinden oluşan taban mozaiklerinin olduğunu söyledi.

İren “Dönemin yapılarına uygun mimari tarzı bulunan kilisenin tabanında mozaik işlemeler ve ortasında bir yazıt yer alıyor. Bu yazıtı ise önümüzdeki kazı döneminde inceleyeceğiz,” şeklinde konuştu.

Akyaka’daki çalışmaları Yrd. Doç. Dr. Hatice Özyurt Özcan ile Muğla Müzesi’nin denetiminde yürüttüklerini kaydeden İren, şunları ifade etti:

“Kilise yerleşim yerine yakın olduğu için tahrip edilmiş. Bölgede bulunan Eren Dede türbesinin etrafında, kaçak kazı ile çıkarılıp bırakılan bir sütun ve bazı parçalar vardı. Burada yapılan çalışmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğüne başvurduk. Yörede halkın kutsal kabul ettiği Eren Dede Türbesi’ne ve çalışmalarda hiç dokunmadık. Fakat bu bölgede kaçak kazılar yapılmış ve eserlere zarar verilmiş. Dönemin özelliklerini gösteren yapının tabanında bir çoğu tahrip olmuş mozaikler bulundu. Çökme ve kabarmalar sonucunda yerlerinden oynayan mozaiklerin restorasyon geçirmesi gerekmektedir.”

22.11.2009 Türkiye Turizm