Eskiyapar’da Arkeolojik Kazılar Yeniden Başlıyor

987

eskiyaparda-arkeolojik-kazilar-yeniden-basliyorAlaca ilçesi sınırları içinde kalan Eskiyapar Höyüğü, Hüseyinabad ovasında Alaca’ya 5 km uzaklıktaki Eskiyapar Köyü’nde bulunan önemli bir eski Hitit Merkezi olan Eskiyapar Höyük’ünde kazı çalışmalarına yeniden başlanıyor.

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Tunç Sipahi, Eskiyapar’da 2010 yılından itibaren arkeolojik kazı yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatta bulundu.

Doç. Dr. Tunç Sipahi, Eskiyapar Höyük’ünde yapacağı kazı ile ilgili bilgi vermek üzere, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru ve Müze Müdürü Dr. Önder İpek’le birlikte Vali Mustafa Toprak’ı ziyaret ederek, yapmayı planladığı kazı çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Vali Toprak da, Çorum’un tarihi ve kültürel açıdan çok zengin olduğunu, bu zenginliklerin açığa çıkarılması için Valilik olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Başlatılan çalışmalarla Çorum’da bir ilk daha gerçekleşecek. Çorum il sınırları içinde Hitit kültürü ağırlıklı kazı sayısı ise 4’e çıkacak. Bu özelliği ile Çorum, Hitit Kültür Merkezi olma ayrıcalığını perçinleyecek.

23.11.2009 Çorum Kent Haber