İki Heykeli Geri Verin

1043

iki-heykeli-geri-verinDünya’nın en ünlü müzesine İzmir’den götürülmüş Jüpiter ve Opollon heykellerini istiyoruz.

Başkan Aziz Kocaoğlu, bu talebin, özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsadığını bildirdi. Geçtiğimiz ay ilk kez toplanan İzmir Kültür Çalıştayı’nda görüşülen “Louvre Müzesi’nde sergilenen İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi girişimi” konusunda ilk somut adım atıldı.

Çeşitli öneriler

Dünyaca ünlü müzenin CEO’su Henri Loyrette’ye bir mektup yazan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir yandan İzmir’de kurulacak Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre arasındaki “uzun soluklu bir işbirliği” için çeşitli önerilerde bulunurken, “Elbette bu işbirliği, Louvre Müzesi koleksiyonlarında bulunan, İzmir kentine ait eserlerin İzmir’e geri verilmesiyle çok daha büyük bir anlam kazanacaktır” dedi.

Eserler İzmir’e ait

Bu taleplerinin özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsadığını belirten Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi, uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uygun davranılmasının ötesinde, kentimizin arkeolojik ve kültürel mirasına duyduğunuz saygının da kuvvetli bir ifadesi olacaktır. Eserlerin geri verilmesi talebimizin, Türkiye kültürünün önemli çekim merkezlerinden biri olmayı amaçlayan İzmir’deki Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre arasında gerçekleştirilecek uzun erimli bir işbirliği çerçevesinde değerlendirildiğini de özellikle dikkatlerinize sunmak isterim” diye konuştu.

Jüpiter ve Apollon

Jüpiter (Zeus) heykeli, 1680 yılında İzmir’de bulundu. Şu an heykelin sağ elindeki şimşek, 1686 yılında Pierre Granier tarafından eklendi. Mermerden yapılmış heykel 2.34 metre boyunda. Heykel halen Louvre Müzesi’nde Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri bölümünde zemin kat A odasında bulunuyor. Jüpiter, Batı Anadolu topraklarındaki pek çok antik kentte, adına tapınaklar, sunaklar ve heykeller yapılan tanrıların en güçlüsü olarak biliniyor.

Apollon heykeli de, tıpkı Jüpiter heykeli gibi 1680 yılında İzmir’de bulundu. Mermerden yapılmış 2.16 metre boyunda. Üzerine yılan dolanmış bir ağaç kütüğüne eliyle yaslanmış genç bir erkek figürü olarak betimlenmiş. Heykel halen Louvre Müzesi’nde Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri bölümünde sergileniyor. Apollon, mitolojide müziğin, sanatların ve şiirin tanrısı olarak biliniyor.

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin CEO’su Henri Loyrette’ye bir mektup yazan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Louvre koleksiyonlarında bulunan “İzmir’e ait” eserlerin İzmir’e geri verilmesini istedi.

23.11.2009 Hürriyet