Kayıp Kentin Peşinde Nefes Kesen Macera

1410

kayip-kentin-pesinde-nefes-kesen-maceraKayıp Juliopolis antik kenti, Nallıhan’ın Çayırhan beldesinde aranıyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologlarından Mustafa Metin, “Ulaşmamız an meselesi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Ankara’nın Nallıhan ilçesi Çayırhan beldesi Gülşehri bölgesinde Juliopolis Antik Kenti kazılarının yapıldığı bölgede incelemelerde bulundu. Özaslan’ın bölgesindeki incelemelerine, Nallıhan Kaymakamı Ömer Toraman, Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak eşlik etti.

Gülşehri bölgesinde sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan nekropolde (mezarlık) ortaya çıkarılan mezar odalarına girerek içerideki figürleri inceleyen Özaslan, kazı çalışmalarını yürüten Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologlarından Mustafa Metin’den bilgi aldı.

Metin, bölgenin çok önemli bir medeniyete ışık tuttuğunu, günümüzden 2 bin yıl öncesi uygarlıkların, Roma döneminin yaşam kalıntılarını ve mezarlarını ortaya çıkardıklarını ve çıkarmaya devam ettiklerini belirterek, “Bazı mezarlarda gümüş ve bronz paralar ve küçük küçük testiler, ölü ağzında paralar (kayıkçı parası) çıkıyor” dedi.

100 dolayında mezar odasına ulaşıldığını aktaran Mustafa Metin, tamamen taşlardan yapılmış bir lahitlere (Duvarları taş veya tuğladan, üstü taş bir kapakla örtülü mezar) rastladıklarını söyledi.

Muhteşem bir tarihi mekan

Arkeolog Metin, “Bu mezarlarda yatan insanların ya da iskeletlerin yaşam sürdürdükleri bu yakınlarda bir kent var. Ona ulaşmamız da an meselesi… Bu kentin isminin de Juliopolis olduğunu biliyoruz” dedi.

Müsteşar Yardımcısı Özaslan ise “Çok muhteşem bir tarihi mekan gün yüzüne çıkarılıyor. Bu çalışmaların sürdürülmesi, Bakanlık nezdinde desteklerin sürmesi için, gayretim sürecek ve antik kenti de gelecek yıl ortaya çıkarmış oluruz. Buradaki tarihi değerlerin, mezar odalarının ve antik kentin ortaya çıkması gerekir” diye konuştu.

23.11.2009 Hürriyet