Isparta’da Tarihi Eserler Gün Yüzüne Çıkarılacak

1018

Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, ilçenin tarihî dokusu içerisinde yer alan ve zaman zaman yapılan bina inşaatlarında gün yüzüne çıkan mirasın korunması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Başkan Özmeral, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu ilçeye davet ettiklerini, heyetin bazı bölgelerde incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Özemeral, “Heyet, yaz aylarında Yazla Mahallesi’nde eski kahvehane yeri olarak bilinen kazı yerinde incelemelerde bulundu. Duvar ve tabanları ile odalar ve girişleri belli olan, havuzu bulunan, topraktan su künkleri, zeminde de antik hamamlarda kullanılan malzemeleri görünen hangâh veya hamam olma özellikleri ağır basan bu sahanın koruma altına alınması bekleniyor.” dedi.

Özmeral, Eğirdir’de bilerek veya bilmeyerek tarihî yerler hatta mezarlıkların adeta yok edilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, yapılan bu çalışmalarla eserlerin bir bir gün yüzüne çıkarılarak gelecek nesillere aktarılacağını ifade etti.

Kurul Başkanı Prof. Dr. Havva Işık da kazıda ortaya çıkan toprak künklerin korunması için üzerlerinin kumla örtülmesini istediklerini, diğer eserler için ilçeye tekrar geleceklerini belirtti.

25.11.2009 Zaman