Vali, Vekil Kazma Kürek Höyük Kazdılar

1344

vali-vekil-kazma-kurek-hoyuk-kazdilarKırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman’ın, Kırşehir’in tarihi mekânlarına dönük bilimsel bulguları ortaya çıkarma yönündeki çalışmaları ardından, Kale Höyük’deki arkeolojik kazılar başladı.

Kazının yapıldığı Kale Höyük’te, öğrencilerin meraklı bakışları arasında Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden ve AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve diğer protokol üyeleri alana ilk kazmayı vurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile Kırşehir Müze Müdürlüğü ile Ahi Evran Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan ‘Kırşehir Kale Höyük Kazısı’, bugün saat 10.00’da Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, AK Parti Kırşehir Milletvekli Mikail Arslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Rektör Prof. Dr. Selahattin Salman, Müze Müdürü Adnan Güçlü’nün katılımıyla Alaaddin Camii yanında başladı.

Programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşmalara geçildi. AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan konuşmasında, Kale Höyükte yapılan kazı çalışmasının önemli olduğunu belirterek, kazı çalışmaları ile tarihe tanıklık edildiğini söyledi.

Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden de her kazının geçmişteki insanlarla bağlantı kurmanın en iyi şekli olduğunu belirtti. Kazı yapılan alanda şu an hazinenin üstünde oturulduğunu belirten Vali Erden, şunları söyledi:

“Topraktan yapılma bir höyük olan Kale Höyük, Kırşehir ve ülkemiz için bir hazinedir. Anadolu’muz Asya, Afrika ve Avrupa üçgeninde çok önemli bir yere sahiptir. Eski Kavimler bu vatan topraklarımızda yaşamışlar. Yurt dışına gittiğinizde en fazla bir iki medeniyet görürsünüz. Ama bizim topraklarımız, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kazı çalışmasına emeği geçecek olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Konuşmaların ardından kazının yapılacağı alana geçen Vali Erden ve Milletvekili Arslan başta olmak üzere bütün protokol üyeleri kazma-kürek alıp toprakları kazmaya başladılar. Basın mensuplarından biri protokol üyelerine ‘Toprak sert mi? sorusuna, Vali Erden ‘Gayet yumuşak gelin siz de deneyin’ cevabını verdi.

Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik’in kontrolünde yapılacak kazı çalışmaları ile Kırşehir’in önemli mekânlarının ve tarihi eserlerinin bilimsel veriler ışığında tanıtımı ve korunması sağlanacak.

25.11.2009 haberler.com