Markanın Tarihi M.Ö. 2. Yüzyıla Geri Gidiyor

817

Günümüzdeki marka anlayışının geçmişinin Milattan Önce 2. yüzyıla dayandığı bildirildi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti’nde bu yıl yapılan kazılarda, üzerlerinde marka işareti bulunan çok sayıda amfora kulpu elde edildi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu amforaların Helenistik döneme ait olduğunu söyledi.

Her türlü sıvı ile baklagiller, kurutulmuş balık ve bal gibi malzemelerin taşındığı amforaların kulplarında hangi kente ait olduğunu gösteren yazılar ve marka olarak anlandırılan bazı sembollerin bulunduğunu anlatan Arslan, ”Helenistik dönemde önemli şarap üretim merkezleri arasında yer alan Datça, Kos, Taşos ve Rodos adalarında üretilen şaraplar, markalı amforalara konulup, başka kentlere gönderilmiş” dedi.

Arslan, bu şekilde, ürünün kalitesinin de anlaşılabileceğini ifade ederek, ”Bu, günümüzdeki marka anlayışının o dönemde olduğunu göstermektedir. Marka anlayışı özellikle Helenistik dönemde yaygın olarak kullanılan bir uygulamaydı, ama Roma döneminde maalesef kayboldu” diye konuştu.

Markalı amforalar sayesinde İskenderiye ya da Atina’dan ne kadar şarap ithal edildiğini de anlayabildiklerini anlatan Arslan, bu amforaların daha çok denize yakın olan kentlerde elde edildiğini kaydetti.

Arslan, o çağlarda çok önemli bir liman kenti olan Assos’ta da geçmişi MÖ 2. yüzyıla dayanan amforaların ele geçmesinin, antik kentin diğer kentlerle olan ilişkilerini de ortaya koyduğunu vurguladı.

Marka kavramının, amforaların yanı sıra şehir sikkelerinde de görülebildiğini belirten Arslan, şöyle konuştu:

”Sikke basan kentler, bunların bazılarının üzerlerine kentin önemli gelirleriyle ilgili imgeler koyabiliyor. Kentlerin sembolleri, sikke ve amforaların yanı sıra ağırlık birimlerinde de kullanılabiliyor. Bu yıl ele geçen amfora kulplarında marka olarak 3 üzüm salkımı, inek başı, bazılarında ise gül gibi simgeleri görmek mümkün. İmgelerin dışında, üreten insanların ismi de yazılabiliyor.”

27.11.2009 Star Gazetesi