Edirne’deki Kazılarda En Erken Osmanlı Dönemine Ait Seramik Örnekleri Bulundu

846

Edirne’nin Zindanaltı mevkisindeki sur kazılarında, Trakya’daki en erken Osmanlı dönemine ait seramik örnekleri ortaya çıkarıldı.

Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesinin desteğiyle temmuz ayında başladıkları arkeolojik kazıları 9 uzman ve 28 işçiyle sürdürdüklerini söyledi.

Eski Edirne Ticaret Borsası’nın bulunduğu alanda Roma İmparatoru Hadrianus döneminde yapılan şehir surlarında yaptıkları kazılarda, kalenin ilk inşa haline ulaşıldığını, 2 burcu ile 1 kulesinin ortaya çıkarıldığını ifade eden Karakaya, yapılan bu çalışmalarla Orta Çağa ait bir seramik fırını bulduklarını belirtti.

Kazının uzun soluklu bir iş olduğunu ve bu yılın arkeolojik kazı çalışmalarının aralık ayında sona ereceğini anlatan Karakaya, şunları kaydetti:

”Kazılarda Trakya’daki en erken Osmanlı dönemine tarihlenen seramik örnekleri ortaya çıkarıldı. Şimdi çıkan seramik parçalarını tümlemeye çalışıyoruz. Bu seramik parçaları 14. yüzyılın ikinci sarısına denk geliyor. Bu buluntular süsleme ve şekil olarak çok farklılar. Yapacağımız tümlemeleri bilim dünyasına sunacağız. Kazılarda ele geçirilen madeni eşyalar ise çok bozulmuş. Bunlar üzerinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sur oldukça görkemli ve kazılarda Türkiye’nin en güzel sur duvarına denk geldik. Kazılarda ayrıca mezarlarda bulundu.”

Karakaya, çalıştıkça ortaya çıkan eserlerin kent tarihine önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti.

29.11.2009 Zaman