Ankara Bir Günde 500 Yıl Yaşlandı!

1219

ankara-bir-gunde-500-yil-yaslandiRoma Hamamı’ndaki kazılar Ankara’nın tarihini değiştirdi. Kazıda, M.Ö. 13’üncü yüzyılda yapıldığı tespit edilen ve üzerinde Mısır Firavunu II. Ramses’in isimlerinin yer aldığı bir muska bulundu. Bu da, bugüne kadar şehirden çıkan en eski buluntudan 500 yıl daha eski.

Başkent’in göbeği Ulus semtinde devam eden kazılar, tarihi değiştirdi. Roma Hamamı’nda süren kazılarda üzerinde Mısır Firavunu II. Ramses’in isimlerinin yer aldığı bir muska bulundu. M.Ö. 13’üncü yüzyıla ait olduğu tespit edilen ve ‘Amulet’ adı verilen muska, Ankara’nın geçmişini bir anda değiştirdi. Çünkü şimdiye kadar ele geçen en erken buluntu, M.Ö. 8’inci yüzyıla aitti.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olan Ankara Roma Hamamı Örenyeri, 1931 yılında Çankırı Caddesi’nin yapımı sırasında açığa çıkan mimari kalıntılarla arkeolojinin gündemine girmiş, aralıklarla devam eden kazılarda önemli eserler çıkartılmıştı.

İKİ YÜZÜNDE DE FİRAVUN RAMSES’İN İSİMLERİ YAZIYOR

– 2009 kazı sezonunda Roma Hamamı yerleşmesinin batı bölümünde bulunan dükkanlarda yapılan kazılar sırasında en alt kültür tabakasında bir grup Frig seramiği ile birlikte Mısır kökenli bir muska gün ışığına çıkarıldı. Günümüzdeki muska inanışının geçmişteki bir örneği olan Amulet, uçuk mavi fayanstan ve 24-18-6.3 mm ölçülerinde.

– Eserin her iki yüzünde Mısır Firavunu II. Ramses’in adları hiyeroglif yazısıyla yer alıyor. Bir yüzünde resmi adı Ramses’in resmi adı olan ‘Usermaatre Setepenre’, diğer yüzünde ise Ramses’in doğum ismi olan ‘Mi Amen’ sözleri bulunuyor.

– Bu buluntuyla birlikte Ankara’nın tarihini, M.Ö. 13. yüzyıla kadar indiren arkeologlar, Mısır’dan ithal olarak geldiği düşünülen arkeolojik eserin Mısır ve Hitit krallıkları arasındaki ilişkiyi desteklemesi açısından son derece önemli olduğuna işaret ediyorlar.

Şans getirsin diye yapılmış

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan, Roma Hamamı’nda yapılan kazılarda bulunan muskanın, hem Türkiye’deki arkeoloji açısından, hem de Ankara’nın tarihi bakımından önemli bir buluntu olduğunu, eserle birlikte Ankara’nın tarihinin 500 yıl daha eski olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Eserin toprak altında iyi korunduğunu anlatan Arslan, laboratuvarda tetkikleri yapılan muskanın daha sonra sergileneceğini kaydetti. Eserin M.Ö. 13’üncü yüzyıllara ait olduğunu tahmin ettiklerini belirten Aslan, ‘O dönemlerde de muska bugünkü anlamıyla kullanılıyordu. Kişiler inandıkları kişilerin isimlerini yazarak onların kendilerine şans getirmesini diliyorlardı’ dedi.

Ankara’da bulundu dünyaya barış mesajı veriyor

Mısır ve Hitit arasındaki ilişkilerin başlangıcı Hitit Kralı III. Tuthaliya döneminde oldu. Bu dönemde Mısır kraliçesi bir Hitit prensiyle evlenince Mısırlı muhalifler prensi öldürdü. Toprak meseleleri yüzünden iyice gerginleşen ilişkiler Hitit ve Mısır ordularının Kadeş’te savaşmasına (M.Ö. 1285) kadar vardı. Bu savaştan sonra Ön Asya’nın iki büyük gücü; Mısır ve Hitit komşu oldu. Bu komşuluk M.Ö. 1270 yılında ‘Ebedi barışın antlaşması’ olan Kadeş Antlaşması’nı Firavun II. Ramses ve Hitit kralı III. Hattuşili tarafından imzalanmasıyla yerini dostluğa bıraktı. Tarihin ilk yazılı antlaşmasının metni bugün Birleşmiş Milletler binasının duvarında hala barış mesajı veriyor.

‘En hızlı tanrı’ da hamamdan çıktı

Yunan mitolojisinde tanrıların en hızlısı ve en kurnazı olarak bilinen Kral Zeus’un oğlu Hermes’in heykeli de Roma Hamamı’ndaki kazılarda çıkmıştı. 2007’de bulunan heykel, son yılların en önemli kazı buluntusu arasında gösteriliyor. Yunan mitolojisine göre Zeus ve Maia’nın oğlu olan Hermes, akıllı ve kurnaz olduğu için hırsızların, kumarbazların ve tüccarların koruyucusu olarak biliniyor.

01.12.2009 Akşam