Karkamış Antik Kenti’nde Mayın Temizleme İşlemi Başlıyor

633

Gaziantep’in Suriye sınırındaki mayınlı sahada bulunan tarihi Karkamış Antik Kenti’nde mayınların elle temizlenmesi için açılan ihaleyi kazanan Nokta Yatırım İnşaat Gıda Tekstil Petrol Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin 5 Aralıkta çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Antik kentte bulunan 663 bin 800 metrekarelik alanda mayınların temizlenmesi ihalesine katılan 15 yerli ve yabancı firmanın arasından 1 milyon 111 bin 111 lira teklifle ihaleyi kazanan Nokta Yatırım İnşaat şirketi, mayınlı alan yerinin geçen hafta teslim edilmesinin ardından 5 Aralık Cumartesi günü Karkamış Antik Kenti’nde 25 kişiyle çalışmalara başlayacak.

Şirketin ortaklarından Murat Keklik, işi çok kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini, şartnamede verilen yasal süre 10 ay olmasına rağmen 6 ayda mayınları temizlemeyi planladıklarını söyledi.

Keklik, 5 Aralıkta çalışmalara hemen başlamayı düşündüklerini belirterek, şöyle konuştu:

”Orada 663 bin 800 metrekarelik alan var yani mayınlı alan. 1949 ile 1954 yılları arasında döşenmiş mayın sayısı yaklaşık 600 olmasına rağmen bunun yangınlarla veya değişik nedenlerle yok olduğunu düşünürsek sadece 250-300 mayın bulunduğunu tahmin ediyoruz. Kurban Bayramı sonrası işe başlamak amacıyla çalışmalarımızı yaptık. Şimdi yurt dışından ekipman bekliyoruz, yurt dışından makine gelecek ve mayınları dedektörle tespit edip 25 kişilik ekiple bu işi 5-6 ayda bitirmek istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli personel kullanacağız. Türkiye’de mayın temizleme işini yapan ilk yerli firma olmanın gururunu yaşayacağız. Mayın temizliği sonrası orada büyük bir tarih ortaya çıkarılacak.”

Mayınları temizleme işini kendi uzman ekiplerinin yapacağını belirten Keklik, mayın temizleme işi süresince arkeolog ve sanat tarihçilerinin de aralarında bulunduğu 20 uzman kadro çalıştırma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Keklik, ”Sahada kesinlikle mayın konusunda uzman kişiler çalışacak. Geri planda ise bölge insanından yararlanacağız. Güvenlik tedbiri aldıktan sonra bölgeyi santim santim tarayacağız” dedi.

Personel görüşmelerini bitirdiklerini ifade eden Keklik, ”Şu anda elimizde sertifikalı birçok personel var. Onların arasından 20-25 kişilik uzman ekip oluşturduk. Ekipte Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekliler ve sertifikalı mayın temizleme timi de yer alıyor” diye konuştu.

Karkamış Antik Kenti’nin sit alanı olduğuna işaret eden Keklik, mayın temizleme işinin insana, tarihi dokuya, tabiata ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yürütüleceğini sözlerine ekledi.

-KÜLTÜREL MİRAS GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK-

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz da iş teslimini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

”İşi alan firma bundan sonra mayınlı alanı temizleyecek. İş yeri teslimi yapıldı. Orada büyük bir medeniyet var, tarihi kalıntı ve eserler var. Önce orayı mayından temizleyeceğiz daha sonra kazı yapılacak. 670 dönüm alan. Türkiye’de ilk defa yapılacak bir iş, elle mayın temizlenecek. Çok hassas davranıyoruz. İlgili olan her kurum konuyu yakından takip ediyor. Firma da deneyimli elemanlar bulacak. Bize liste sunacak. Kültürel mirası gün yüzüne çıkarıp Gaziantep’in turizmine, ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

Karkamış Antik Kenti’nin Zeugma Antik Kenti’nden daha önemli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, ”Burası Gılgamış Destanı’nın geçtiği yer olarak biliniyor. Kazı yapıldıkça buradaki miras hakkında daha geniş bilgiye sahip olacağız ama şu bir gerçek ki Zeugma’dan da öte burada büyük bir miras var. Mayınlar temizlendikten sonra bunu görebileceğiz. Burada kültürel anlamda büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz, onu açığa çıkarmaya çalışacağız” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise Gaziantep’in binlerce yıllık geçmişi ve tarihi değerleri olduğuna işaret ederek, ”Şehrin yakınında Karkamış Antik Kenti var. Bir taraftan Japon Prensi diğer taraftan Sayın İtalya Başbakanı Berlusconi, antik kentte kazı çalışmalarının kendi ülkelerindeki arkeologlara verilmesi için çaba gösteriyorlar, kıyasıya bir yarış içindeler. Karkamış kazıldıktan sonra burada Geç Hitit Dönemi’nin saklı olan bilgilerinin ortaya çıkacağı belirtiliyor. Burası en az Efes kadar, belki ondan daha muhteşem bir antik kent olacak” dedi.

Muhammen bedeli 2 milyon 754 bin TL olan ihaleyi 1 milyon 111 bin 111 TL ile en düşük teklif veren Nokta Yatırım’ın kazandığı 21 Ekim 2009 tarihinde açıklanmış ve kesinleşen ihale kararı tüm firmalara yazılı olarak bildirilmişti.

Mayınların elle temizlenmesi açısından Türkiye’de bir ilk olan işin 300 günde tamamlanması öngörülüyor.

Sit alanı olan Karkamış Antik Kenti’nde mayınların temizlenmesinden sonra binlerce yıllık tarih, arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılarak turizme kazandırılacak. Kazıları yapmak için şimdiden Japonya, İtalya ve ABD’deki üniversitelerden talep geldiği bildirildi.

Karkamış Antik Kenti, Gaziantep’in Karkamış ilçesi yakınında, Fırat Nehri’nin batı kıyısında, Türkiye-Suriye sınır hattında bulunuyor. Karkamış krallarından söz edilen ilk belgelerin MÖ 1700’lü yıllara ait olduğu sanılıyor. Karkamış’tan 1940’larda çıkarılan büyük taş bloklar üzerine yapılmış resmi ve dini konulu kabartmalar Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

01.12.2009 Zaman