Höyük, Taş-Kum Tesisi Oldu

848

hoyuk-tas-kum-tesisi-oldu1. Arkeolojik Sit alanındaki Gre Mare höyüğü, parke taş üretim sahası ve kum üretim merkezine dönüştürüldü.

Batman’ın Beşiri ilçesi yakınlarında 1. derece Arkeolojik Sit alanındaki Gre Mare höyüğünü parke taş üretim sahası ve kum üretim merkezine dönüştüren Belediye, Mardin Müzesi’nce uyarıldı. Ak Partili Belediye Başkanı Sait Karabulut, önceki yönetimin Garzan çayı kenarındaki höyüğün üzerine tesis kurduğunu söyledi ve ekledi: “Dört ay önce 160 bin TL’ye mal olan parke kilit taş imalat makinesini aldık. İmalata başladık diye Mardin Müzesi’nden uyarı aldık. Önceki yönetim buraya tesis kurmuş.”

“HÖYÜK OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Garzan çayı dibindeki Batman’ın Beşiri ilçe sınırlarındaki Gre Mare höyüğünün 1. derece Arkeolojik Sit alanından habersiz olan Belediye, höyüğü parke taşı üretim sahası ve kum üretim merkezine dönüştürünce, Mardin müzesi tarafından uyarıldı. Beşiri eski Belediye Başkanı Burhan Kurhan, bölgede arkeolojik çalışma yapan Hacettepe Üniversitesi’nin bazı arkeologları tarafından geçen sene uyarıldıklarını itiraf etti. Garzan çayı dibindeki tepenin höyük olduğunu bilmediklerini ifade eden eski Başkan Kurhan, “O bölgenin höyük olduğunu bilseydik, höyüğün üzerine tesis yapmazdık” dedi. AKP’li Belediye Başkanı Sait Karabulut ise höyük üzerine kurulan tesisi daha da genişlettiklerini belirterek, “Birkaç ay öncesinde 160 bin TL’ye mal olan parke kilit taşı makinesi satın aldık. Çalışmaya başladığımız an, şikayet üzerine çalışmalarımız durduruldu” diye konuştu.

“KAZI YAPMADAN ÇALIŞACAĞIZ”

Mardin Müze Müdür Vekili Nihat Erdoğan, Gre Mare höyüğünün, 1. derecede arkeolojik SİT alanında olduğunu hatırlattığı resmi yazıda şu görüşlere yer verdi: “Beşiri ilçesi Sumaki höyüğü, müze temsilcimiz Gre Mare höyüğünde kepçeyle hafriyat çalışması yapıldığını tespit etmiştir. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu’nda konu değerlendirilinceye kadar hiçbir çalışmanın yapılmamasına karar verilmiştir.” Koruma Bölge Müdürlüğü’ne başvurduklarını belirten Belediye Başkanı Karabulut, “Çalışma alanında mağdur olmamamız için başvurumuz değerlendirmeye alındı. Höyük yerinin kazılmaması şartıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizden önceki yönetim, bu hatayı yapmışsa suçlusu biz değiliz. Oranın, 1. derecede arkeolojik alanında olduğunu sonradan öğrendik. Höyüğü korumak bizim de görevimiz” dedi.

02.12.2009 Batman Çağdaş Gazetesi