Yolda Lahit Mezar

2064

yolda-lahit-mezarDoğu ve Güneydoğu’da en büyük Lahit mezarı Batman’ın Sason ilçesinde bulundu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde en büyük Lahit mezar, Batman’ın Sason ilçesine bağlı Yuvalar köyünün Üç direk mezrası yakınlarında bulundu. Mezranın yol yapım çalışmalarında dozer operatörü, tesadüfen Lahit mezara rastladı. Yol yapım çalışmalarına ara verilmesini fırsat bilen bazı defineciler, mezarı açmaya çalıştı. Sason Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Turizm-Kültür İl Müdürlüğü’nden uzman istedi ve lahit mezarı korumaya aldı.

DOZER OPERATÖRÜ, LAHİT’İ BULDU!

Batman’ın Sason ilçesine bağlı Yuvalar köyünün Üç direk mezrası yakınlarında Roma dönemine ait en büyük lahit mezarlarından biri bulundu. Üç direk mezrasının yol yapım çalışmaları sırasında müteahhit bir firmanın dozer operatörü, yer altındaki 2 metre derinlikteki lahit mezarının üst bölümüne rastladı. 2.5 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde ve yaklaşık 6 ton ağırlığındaki lahit mezarının koruma altına alınması için Sason Kaymakamlığı mezra sakinlerine nöbet tutturdu. Batman Turizm-Kültür İl Müdürlüğü’nden gelen iki uzmanla mezarın koruma altına aldığını belirten Sason Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, “Definecilerin lahit mezarına zarar vermemesi için gerekli önlemler alındı. Sason çevresinde yüzey araştırma yapılması için de Bakanlık ve Turizm-Kültür Müdürlüğü’ne başvurduk” dedi.

ÜZERİNDE LATİNCE YAZILI KİTABE!

Yol yapım çalışmaları sırasında dozer operatörünün rastladığı Lahit mezarı üzerinde Latince yazılı kitabe bulunduğunu bildiren Kültür-Turizm İl Müdürlüğü uzmanları, “Bölgenin belki de en büyük lahit mezarı konumundaki bu mezar, geçici bir süreliğine toprak altına alındı. Önümüzdeki günlerde mezarın o bölgeden alınması için Kaymakamlıkla birlikte ortak çalışma yürütülecek. Şu ana dek bölgede en büyük lahit mezarlarından birine rastlanıldı. Roma dönemine ait önemli bir kişinin mezarı olduğu kesin. Bakanlığa Latin harflerinden oluşan kitabenin bulunduğu ağırlıklı fotoğraflar gönderildi. Mezarla ilgili kesin bilgiler önümüzdeki günlerde elimize ulaşacak” dediler. Bu arada Sason C. Savcılığı da mezarın bulunmasının ardından mezar kapağını açmaya çalışan definecilerin tespiti için harekete geçti.

03.12.2009 Batman Çağdaş Gazetesi