Kyaenai Antik Kenti Define Avcılarının Hedefinde

1219

kyaenai-antik-kenti-define-avcilarinin-hedefindeAntalya’nın Demre ilçesi Yavı köyündeki Kyaenai Antik Kenti’nin kaçak kazı yapan kişilerce tahrip edildi.

Yavı Köyü Muhtarı Abdulah Kolak, Likya ve Roma kentleri içinde en çok lahit mezar bulunan bölge olan Kyaenai Antik Kenti’nin, define avcılarının hedefinde olduğunu ve buradaki eserlerin kaçak kazı yapan kişilerce tahrip edildiğini söyledi.

Denizden bin, Yavı köyünden 350 metre yükseklikteki antik kentin, Likya uygarlığının en önemli kentlerinden biri olduğunu ifade eden Kolak, tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar dayanan Kyaenai’de bekçi bulunmaması nedeniyle lahit mezarlara, zarar verildiğini bildirdi.

Kolak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın girişimiyle Antalya Özel İdaresince antik kente ulaşım için yol yapım çalışmaları başlatıldığını belirterek “Ören yerinin bekçisi olmadığından tiyatro ve mezarlar yağmalanıyor. Daha 10 gün önce kaçak kazı yapanlar jandarma tarafından yakalandı. Bakanlıktan burada bir bekçinin görevlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Muhtar Kolak, bazı lahitlerin kapaklarının devrildiğini de kaydetti.

04.12.2009 CNN TURK