Kanalizasyon Kazısında Lahit Mezar ve Höyük Bulundu

1395

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Paşaköy beldesinde, iş makineleriyle yürütülen kanalizasyon çalışmasında, toprak altında lahit mezar ve höyük bulundu.

Paşaköy Belediye Başkanı Dilşat Ulaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski mezarlık yakınındaki alanda iş makinesi ile yürütülen kanalizasyon kazısında toprak altından çok sayıda gözyaşı şişeleri ile lahit mezar çıkarıldığını bildirdi.

Eski mezarlığın altında ise höyük olduğunun tespit edildiğini belirten Ulaş, bu nedenle çalışmaları durdurduklarını kaydetti.

Ulaş, ”Bölgede höyüğe giden bir mağaranın bulunduğunu duyuyorduk. Ancak kapısının nerede olduğunu bilen yok. Anlatılanlara göre, mağaranın kapısı zaman içinde toprakla kapatılmış. Küçük bir tepe üzerinde bulunan eski mezarlığımız, zaman zaman tarihi eser kaçakçıları tarafından kazılmıştı” dedi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden bu bölgede araştırma yapılmasını talep edeceklerini, bu şekilde lahit mezar ve höyüğün hangi medeniyete ait olduğunun belirleneceğini ifade eden Ulaş, 1531 yılında, Saruhanoğulları’nın hizmetindeki Okçu Uruz tarafından çiftlik olarak kurulduğu bilinen beldede yapılacak çalışmanın, bu tarihten öncesine de ışık tutabileceğini kaydetti.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Seyfettin Onat ise Paşaköy Belediyesinden gelecek yazı sonrasında bölgede inceleme başlatacaklarını bildirdi.

Manisa Müze Müdürü Müesser Tosunbaş, ”Eğer burada gerçekten bir lahit mezar bulunmuşsa, bunu alıp müzeye götürürüz, ya da zimmetleyip belediyeye teslim ederiz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün vereceği talimata göre, beldeye gidip inceleme yapacağız” dedi.

04.12.2009 Zaman