Troya Müzesi Geliyor

747

Çanakkale’de Troya Müzesi’nin yapılmasının planlandığı alanda başlatılan kurtarma kazılarında, müzenin yapımına engel teşkil edecek buluntuya rastlanmadı.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Nurten Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzenin yapımı için ayrılan yaklaşık 100 dönümlük alanın bir bölümünün 3’ncü derece arkeolojik sit kapsamında kaldığını, bu bölgede eylül ayında başladıkları sondaj çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Kazıların tamamlanmasının ardından bütün arkeolojik potansiyelin ortaya çıkacağını ve müze projelerinin de o doğrultuda gelişeceğini belirten Sevinç, ”Bir altyapı çalışması yapıyoruz ve bunu da bitirmek üzereyiz. Aralık ayı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Çalışmalar sırasında yeni buluntu grubu olarak Troya’nın su sistemine ait kanalların ortaya çıktığını ifade eden Sevinç, şöyle konuştu:

”Bu kanalların yapısı inceleniyor. Farklı bir mimari yapıya sahip. Ana kaya yontularak kullanılmış. Ayrıca başka kaynaklardan gelen sular da künklerle ören yerine yönlendirilmiş. Bir grupta künk sistemi ortaya çıktı. Ayrıca alanın 3’ncü yüzyıl nekropol alanı olduğu da belirlendi.”

Bölgedekim 32 adet 5 metrekalerik çukurlar açılarak yapılan kazılarda mezarlık, su yolu, çanak çömlek ve çeşitli eşya buluntular elde edildiği, müzenin yapımına engel teşkil edecek buluntuya ise rastlanmadığı kaydedildi.

05.12.2009 Star Gazetesi