Antakya ve Zeugma’ya Rakip

1126

antakya-ve-zeugmaya-akip.jpgMozaiklerin bulunduğu yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kamulaştırıldığını ifade eden Vali Tanılır, “Arkeolojik alanın açığa çıkarılması Kahramanmaraş’ı önemli bir destinasyon merkezi haline getirecek” dedi.

Kahramanmaraş Valiliği, Doğu Roma dönemine ait Germenicia antik kenti için kamulaştırma çalışmalarına başladı. Vali Mehmet Niyazi Tanılır, “Germenicia, Antakya ve Zeugma’dan sonra Kahramanmaraş’ı mozaik alanında önemli bir merkez yapacaktır” dedi.

Antik kentin ortaya çıkarılmasıyla Kahramanmaraş’ın mozaikleriyle anılacak bir kent haline geleceğini ifade eden Vali Tanılır, “Arkeolojik alanın açığa çıkarılması, ziyarete açılması Maraş’ı turizm alanında, kültür alanında birdenbire ülkenin gündemine taşıyacak, meraklılar açısından önemli bir destinasyon haline getirecek. Yani Antakya ve Zeugma’ya ilaveten Maraş da mozaik konusunda önemli yerler arasına girecektir” diye konuştu. Mozaiklerin bulunduğu yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kamulaştırıldığını ifade eden Tanılır, çıkarılacak mozaiklerin bir açık hava müzesinde sergilenmesini istediklerini belirtti. Tanılır, mozaik evlerde yaptığı incelemenin ardından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi konakları gezdi. Kayabaşı Mahallesi’nde bulunan Kocabaş, Hastane Caddesi’nde bulunan Mahmut Arif Paşa ve Batıpark’ta bulunan Çuhadar Konakları’nı gezen Vali Tanılır, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konakların kentin kültür ve turizmine önemli katkılar yapacağını anlatan Tanılır, kentin kültür mirasına sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

07.12.2009 Cumhuriyet