2500 Yıllık Likya Mezar Anıtı İlgi Bekliyor

1483

2500-yillik-likya-mezar-aniti-ilgi-bekliyorKlasik Likya dönemine ait önemli yapılardan biri olan Elmalı’daki 2500 yıllık mezar anıtı, tarih vandalizmine kurban gitmek üzere. İç ve dış yüzeyi karalama tahtasına dönen tarihi yapının zemini de yıllar önce define avcıları tarafından parçalanmış.

Antalya’nın Elmalı ilçesi’ne 12 kilometre uzaklıktaki Gölova (Müğren) köyünde bulunan klasik Likya dönemine ait 2500 yıllık mezar anıtı ilgizislikten yok olmak üzere. Likya’nın sembol anıtlarından biri olarak kabul edilen yapının iç ve dış mekanlarındaki vandalizmi çağrıştıran karalamalar ve çizikler görenleri hayrete düşürüyor. Duvarları karalama tahtasına dönen yapının zemini de define avcıları tarafından kırılarak tahrip edilmiş. Gölova köyü Muhtarı Ali Küçük, tarihi yapının zeminindeki defineci tahribatının uzun yıllar öncesine ait olduğunu söyledi. Küçük, yetkililerden köylerindeki tarihi yapının korunmasına yönelik ilgi beklediklerini de sözlerine ekledi.

YILLAR ÖNCE İNCELENDİ

Akdeniz Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer Şahin, Elmalı Gölova köyündeki yapının Likya’nın klasik çağına (M.Ö 6. ila 5. yy) ait olduğunu söyledi. Anıtın, Elmalı ovasında uzun yıllar çalışan Amerikalı Profesör Machteld J. Mellink tarafından yıllar önce incelendiğini anlatan Şahin,“Mellink’e göre bu mezar anıtı geçmişte bir tümülüs ile örtülü bulunuyordu. İçindeki klasik çağ resimleri, Bizans döneminde yapılan boyalı süslemeler altında kalmıştır. Benim anıtı ziyaretim sırasında dikkatimi çeken şey, anıtın bir pencereye sahip oluşuydu. Bu da sanırım Bizans devrinde açılmış olmalıdır“ dedi.

BÖLGEDE DETAYLI ARAŞTIRMA YAPILMADI

Gölova (Müğren) köyünün, eski çağlardan beri Termessos kentinin teritoryumu içinde yeraldığını belirten Şahin, erken Roma imparatorluk çağına ait bir valinin bölgeyle ilgili kararnamesini, Stadiasmus Patararensis adlı kitabında yorumladığını anlattı. Anıtın yeraldığı bölgede henüz detaylı bir araştırma yapılmadığına dikkat çeken Şahin, şu bilgileri verdi: “Büyük Elmalı ovası, antik çağda Milyas ismini taşımaktaydı. Milyas ise Küçük Milyas ve Büyük Milyas olarak iki ovadan meydana gelmekteydi. Müğren (Gölova) Küçük Milyas, Elmalı’nın güneyinde uzanan ova ise Büyük Milyas idi. Küçük Milyas ise kendi içinde ikiye ayrılmaktaydı: Bir bölümü Termessos’a ait olan Küçük Milyas, diğer bölümü (batıda kalan kısım) ise Likya’ya ait olan Küçük Milyas idi. Adı geçen yazıt Gölova civarında bir de Delta diye bir mevki vermektedir. Bu da Müğren ile Gilevgi arasındaki zamanında gerçekten göl olan ve şimdilerde kısmen kurutulmuş kısmen bataklık durumunda bulunan saha olmalıdır.“

10.12.2009 Açık Gazete