Kalehöyük’te Tarih Tek Tek Gün Yüzüne Çıkıyor

865

25 Kasım’da resmi törenle sembolik olarak ilk kazmanın vurulmasıyla başlayan, 150-200 yılı bulması beklenen Kalehöyük’teki arkeolojik kazı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Kırşehir kamuoyunda yıllardır dillendirilen ve nihayet 25 Kasım’da düzenlenen resmi törenle sembolik olarak ilk kazmanın vurulmasıyla Kalehöyük’te başlayan arkeolojik kazı çalışması tüm hızıyla sürerken, Kale’de yatan tarih de tek tek gün yüzüne çıkıyor.

Kalehöyük’te bu yıl için bir ay olarak planlanan ve yılbaşına kadar devam edecek arkeolojik kazı çalışmalarında şu ana kadar Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait eserler bulundu.

Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik’in başkanlığındaki ekiple gerçekleştirilen ve 150-200 yıl kadar süreceği tahmin edilen arkeolojik kazı, Kale üzerinde bulunan Alaaddin Camii’nin arka kısmında 5 metre eninde, 20 metre genişliğindeki kazı alanında sürerken, ikinci gün çalışmalarında 1,5-2 metre derinliğe bir temel duvarı ile birlikte kültür tabakalarına rastlan-mış, hafriyat içerisinde de çok sayıda seramik parçalar ortaya çıkmıştı. Müze Müdürü Adnan Güçlü de haber ekibimize yaptığı açıklamada elde edilen buluntuların Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait olduğunu kaydetmişti.

1950’lerde yapılan bir yüzey araştırmasında Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Eski Tunç çağlarına ait pek çok seramik parçasının bulunduğu ve yapılacak yeni kazı çalışması ile M.Ö. 3000’li yıllara, Demir Çağı’na kadar olan kültür tabakalarına ulaşılacağı düşünülen Kalehöyük’te bu yıl için bir ay süreyle yapılacak olan sondaj kazı çalışması hava şartları el verdiği ölçüde devam ederken, farklı dönem ve çağlara ait kalıntı ve buluntuların ortaya çıkarılmasını amaçlayan kazının 150 ila 200 yıl arasında sürebileceği ifade ediliyor.

Bilindiği gibi Kalehöyük üzerinde bulunan Alaaddin Camii’nin de kaldırılma kararı çıktıktan sonra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, caminin uygun bir yere taşınacağını bu konuda Belediye olarak destek verebileceklerini kaydetmişti.

Şimdilik caminin arka cephesinde sürdürülen kazılarda bulunan ve küçük olmasına rağmen tarihsel değer taşıyabileceğine inanılan parçalar dahi bir kenarda toparlanıyor. Haber ekibimizin edindiği bilgilere göre, bu yıl itibariyle kazıların yeni yıl öncesine kadar devam edeceği daha sonra ara verileceği yönünde. Kazıların ilkbaharla birlikte ayrılacak ödenek doğrultusunda tekrar başlayacağı bildirilirken, kazılara ara verildiği dönemde bu bölgedeki kazı alanına zarar verilmemesi için kolluk kuvvetlerinin burada zaman zaman bekleyeceği de edindiğimiz bilgiler arasında yer alıyor.

11.12.2009 Çağdaş Kırşehir Gazetesi