Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu: En Görkemli Roma Dönemi Yapıları Side Antik Kent’te Bulunuyor

1136

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, dünyada Roma döneminin en görkemli yapılarının Side Antik Kent’te bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de İzmir Efes’ten sonra 1947 yılında ikinci kazı çalışma yapılan tarihi şehrin Side olduğunu belirten Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, antik şehrin gün yüzüne çıkmasında Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel ve Prof. Dr. Jale İnan’ın büyük katkıları olduğunu ifade etti.

Tarihi Kentler Birliği(TKB) toplantısı için Antalya’nın Manavgat ilçesi Side beldesine gelen Abbasoğlu, Kumköy Beach Hotel’de düzenlenen Side Semineri’nde tarihi şehir hakkında sunum yaptı. Side’de kazı çalışmalarına 1960 yılında başladığını belirten Abbasoğlu, Side’ye yerleşen ikinci kuşak Giritlilerin kazı çalışmalarına büyük destek verdiğini ve sahip çıktığını kaydetti. Mansel, “Side dünya arkeoloji ve kültür mirası için çok önemli bir şehir. İtalya Roma’da olmayan Roma eserleri Side’de var. En önemlisi de Arif Müfid Mansel’in Helenistik, Roma ve Bizans dönemi eserlerini gün yüzüne çıkarmış olması. Side dünya kültür turizmi için çok önemli bir şehir. Kıymetini iyi bilelim.” diye konuştu.

19’ncu yüzyılın sonlarına doğru Side’ye Giritlilerin yerleştirildiğini belirten Abbasoğlu, adada sorun çıkınca İkinci Abdülhamit’in Antalya’da Selimiye(Side) Kadriye, İhsaniye, Muradiye ve Ahmediye köyler kurarak Girit’ten gelenleri bu köylere yerleştirdiğini söyledi. Abbasoğlu, ikinci kuşak Giritlilerin Side Antik Kent kazı çalışmalarına sahip çıkarken, üçüncü kuşağın ise yanlış turizm yapılanması ve para kazanma hırsıyla tarihi şehrin estetik dokusunu bozma adına kötü örnekler sunduğunu dile getirdi. Abbasoğlu, dördüncü kuşağın ise yeni yapılanma ve revizyonla Side’yi kurtaracaklarını dair inançlarını koruduklarını belirtti.

12.12.2009 haberler.com