Çal Dağı’nda “Arkeolojik Kalıntı” Tartışması

1135

cal-daginda-arkeolojik-kalinti-tartismasiTurgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Çal Dağı’nda bir İngiliz firmasınca kurulması ve işletilmesi planlanan nikel madeni işletmesinin sınırları içinde arkeolojik kalıntılar bulunduğunu kaydetti.

Turçep’ten yapılan yazılı açıklamada, Çal Dağı’nda nikel madeni işletmek isteyen firmanın, ”bölgede arkeolojik kalıntı bulunmadığı” yönündeki açıklamasının gerçeklerle bağdaşmadığı öne sürüldü.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

”Türkiye’de arkeoloji alanında otorite olan Prof. Dr. Hasan Malay ve Doç. Dr. Cumhur Tanrıver gibi bilim adamlarının hazırladığı ‘Çal Dağı’ndaki arkeolojik yerleşimler’ başlıklı 8 sayfalık raporun sonuç bölümünde, ‘Çal Dağı’nın güney kısmının, özellikle nikel madeni işletmesine ait fabrika alanının kuzey doğusunda yer alan arazinin, zengin antik kalıntılar içerdiği ve bu nedenle bu alanda detaylı bir arkeolojik inceleme yapılmasının zorunlu olduğu düşünülmektedir’ ifadesi yer alıyor.

Madencilik işletme ruhsatı içerisinde arkeolojik kalıntılar bulunmadığı yönündeki açıklama tek taraflı ve yanlı bir görüşten öteye geçmemekte, bilimsellikten çok uzak kalmaktadır.”

15.12.2009 TIMETURK