Kızılkaya Köyü Kötü Kokudan Geçilmiyor

1633

kizilkaya-koyu-kotu-kokudan-gecilmiyorM. Ö. 8500 yıllarına dayanan tarihi ile Orta Anadolu’nun ilk yerleşim yeri olan Aşıklı Höyüğün bulunduğu Kızılkaya köyü kötü kokudan geçilmiyor.

Dünyada ki ilk beyin ameliyatının Kızılkaya’da ki Aşıklı Höyük’te yapılması . Damdan girilen kerpiç evleri ile obsidyenden yapılan av ve süs eşyaları ile dünyanın en ilginç yerlerinden birine sahip olan Kızılkaya köyü, Aşıklı Höyük’ten dolayı Aksaray’ın ve Türkiye’nin en önemli tarihi mekanlarının bulunduğu köy olarak biliniyor.

Aşıklı Höyüğü ziyaret etmek için Kızılkaya köyüne gelen yerli ve yabancı turistler köye yayılan kanalizasyon kokusundan rahatsız oluyorlar.

Köyün girişinde sağ tarafta bulunan foseptik çukuru ve kanalizasyon hattının dolup taşması sonucu meydana gelen kötü kokular sadece köy halkını değil, Aşıklı Höyüğü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri de ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Kötü kokulardan rahatsız olduklarını dile getiren köy sakinleri “Köyün kanalizasyonu yok.Bütün kanalizasyon atıkları foseptik çukurda birikiyor.Orası da dolup taştı.Hiç kimse bakıp ilgilenmeyince kötü kokular köyümüzü iyice sardı.Dışarıdan gelen insanlar burunlarını kapatarak geziyorlar.Burası aylardır koktuğu halde hiçbir yetkili “Bu koku nerden geliyor? “demedi. Oysa bizim köyümüzdeki Aşıklı Höyüğe binlerce insan ziyaret için geliyor.Kokuları hissedince burunlarını kapatıyorlar.Bu ayıp bize ve yetkililerimize yeter de artar bile.”diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kızılkaya’lı vatandaşlar, Kızıkaya’da aylardır süre gelen kötü kokuların bir an önce sona erdirilmesi için Gülağaç ve Aksaray’da ki yetkililere büyük görevler düştüğünü ifade ederek, kötü kokuların devam etmesi ve bu konuya duyarsız kalınması halinde utanç tablosuna onlarında ortak olacaklarını söylediler.

15.12.2009 Haber Aksaray