İzmir’de M.Ö 150 Yılına Ait Bozulmamış Kadın Mezarı Bulundu

787

İzmir’in Torbalı ilçesinde, 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarında, M.Ö. 150 yılına ait, içinde genç bir kadın iskeleti, etrafında çok sayıda koku şişesi, ayna ve bir çift küpe bulunan, bozulmamış bir mezar ortaya çıkarıldı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Sabancı Vakfının desteğiyle İzmir’in Torbalı ilçesinde, 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarının bu yılki bölümünde, kadınların süslenme merakının yüz yıllar öncesine dayandığına ilişkin bulgular elde edildi.

Kazılara başlandığı günden bu yana ilk kez bozulmamış bir mezara ulaşan kazı ekibi, mezarda 25 yaşlarında genç bir kadına ait olduğu belirlenen iskelet ile etrafında M.Ö. 150’li yıllara ait 30’dan fazla koku şişesi, takı, iskeletin baş ve ayak ucunda bronz aynalar buldu.

Metropolis Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, kazılarda kent sınırları tam olarak tespit edilemediği için Metropolis’in büyüklüğü konusunda bir tahmin yapılamadığını belirtti.

Kazıların sadece onda iki ya da üçlük kısmının tamamlandığını, çalışmaların zaman alacağını ve daha çok yolları bulunduğunu bildiren Aybek, şöyle devam etti: “Sondajımız çok olumlu sonuçlandı ve ’palesta’ dediğimiz yapı ortaya çıkmaya başladı. Burası 40×40 metre, kare planlı bir yapı. Dış tarafında 6 metre genişliğinde mozaik yürüyüş alanı var ve iç kısımlarda mermer döşemeler bulunuyor. Palesta denen yer genel olarak Roma döneminde, Roma hamamının devamında yer alan, sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği alan olarak kabul ediliyor. Biz bu genişlikte bir yapıya ulaşınca, burada yoğunlaştık.

Metropolis’in ölçeğini değiştirecek bir alan kazandırdığımızı düşünüyoruz. Çünkü, Metropolis’in daha küçük ölçekli bir taşra kenti olarak anıldığını biliyoruz.

Metropolis, bu çalışmalarla bu yapıyla birlikte umulandan çok daha büyük bir kent kimliğine kavuşacak.” Geçmişi, tarih öncesi çağlara dayanan, fakat planlı bir kent olarak günümüzden yaklaşık 2 bin 300 yıl önce kurulan Metropolis’in, varlığını Anadolu’daki ilk Türk beyliklerine kadar sürdürdüğünü belirten Aybek, İzmir’in Torbalı ilçesinin Yeniköy ve Özbey köyleri arasında bir tepenin üzerinde yer alan Metropolis’in “Ana Tanrıça Kenti” anlamına geldiğini vurguladı.

Aybek, bu yılın Temmuz ayı itibarıyla kazının ilk yıllarından itibaren kaydedilen küçük eser sayısının 9 bin 559’a ulaştığını ifade ederek, eserlerin Efes Müzesi’ne ve İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildiğini kaydetti.

17.12.2009 Milliyet