Bursa’nın Helenistik Tarihi Ortaya Çıkarılıyor

981

bursanin-helenistik-tarihi-ortaya-cikariliyorBursa merkez Osmangazi Belediyesi, Bursa kitaplığına Hisar bölgesinde yürütülen 9 yıllık bir çalışmayı sergileyen yeni bir eser daha kazandırdı. Hisarkoloji adı verilen kitap, Bursa’nın antik dönemine ilişkin tarihini öne çıkarıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, araştırmayı yürüten Sanat Tarihçisi Emel Özkan ve Arkeolog Funda Ünal ile Ördekli Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Çalışma hakkında bilgi veren Dündar, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin başkenti olduğunu hatırlattı. Kentte el atılan her yerde harabe durumda eserlerle karşılaşıldığını belirten Dündar, bu eserlerin bir kısmının ayağa kaldırıldığını, bir kısmının ise yok olduğunu ifade etti.

Hisar bölgesinde 2000 yılından bu yana yürütülen çalışmalar kapsamında yok olan birçok tarihi eserin kalıntılarına ulaşıldığını vurgulayan Dündar, hazırlanan kitabın Bursa’nın bilinmeyen geçmişinin anlaşılmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Dündar, şöyle konuştu: “9 yıldır sürdürülen arkeolojik kazılar sonucunda, Helenistik döneme ait figürinler, kap parçaları, yağ kandilleri, Roma dönemine ait yağ kandilleri, figürinler, testiler, tabaklar, cam yüzük, bronz sikkeler ve heykeller, Bizans dönemi baskı mühürleri, tabak ve kâseler, erken Osmanlı dönemine ait millet işi seramikler, yine Osmanlı dönemine ait çanak çömlek yapımında kullanılan üçayak fırın malzemeleri, İznik ve Kütahya çini örnekleri ile kâse ve tabaklar bulundu.”

Müze Uzmanı ve arkeolog Funda Ünal ise Hisar bölgesindeki kalıntıların inşaatlar altında kaldığını belirterek, “Bursa, Osmanlı şehri olmasıyla öne çıkıyor. Ama yaptığımız çalışma, antik dönemi de ortaya çıkartıyor. Helenistik dönem ile Bizans dönemine kadar ki tarihi, bulduğumuz kalıntılarla aydınlatmaya çalıştık.” diye konuştu.

Sanat Tarihçisi Emel Özkan da Hisar bölgesinin 2000 yılında 3. dereceden sit alanı ilan edildiğini hatırlatarak, bu döneme kadar çok fazla kayıp yaşandığını dile getirdi. Yapılan kazıların apartmana dayandığını ve devam edemediklerini vurgulayan Özkan, “Hisar döneminde yeni bir imar planı çıkartılmalı. Kaynak ayırarak buradaki arkeoloji potansiyelini ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bursa’nın tarihi için bu çok önemli.” dedi.

18.12.2009 haberler.com