Yüzyılın Definesine 15 Bin Ziyaretçi

1268

yuzyilin-definesine-15-bin-ziyaretciAntalya Müzesi’ne Ekim ayı sonlarında getirilerek sergilenmeye başlanan ”Yüzyılın Definesi” olarak adlandırılan Elmalı Sikkeleri’ni 45 günde 15 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Antalya Müzesi Müdür Vekili Mustafa Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstemihan Talay’ın Kültür Bakanı olduğu dönemde sürdürülen girişimler sonucu Türkiye’ye getirilen ve Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen, geçtiğimiz 26 Ekimde de Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlanan Elmalı Sikkeleri’ne, yerli ve yabancı turistlerin büyük bir ilgi gösterdiğini söyledi.

Özellikle Türk ziyaretçilerin, ”Yüzyılın Definesi” olarak adlandırılan Elmalı Sikkeleri’ni merak ettiğini ifade eden Demirel, Fransız, İspanyol ve Rus turistlerin de sikkelere ilgi gösterdiğini belirtti. Demirel, ”Antalya’da bulunduğu topraklardan kaçırılan ve yıllar sonra topraklarına geri dönen sikkeler meraklılarının büyük ilgisini çekiyor” diye konuştu.

Elmalı Hazinesi için müzenin Sikkeler Bölümü’nde özel bir alan oluşturduklarını ve burada sergilendiğini dile getiren Demirel, sikkelerin sergilenmeye başladığı 45 günden bu yana, yaklaşık 15 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

YÜZYILIN DEFİNESİ ELMALI SİKKELERİ’NİN HİKAYESİ

Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Bayındır köyünde 1984 yılındaki kaçak kazılar sonucunda yaklaşık bin 900 adet gümüş sikkeyi kapsayan büyük bir define bulundu. Sikkelerin büyük bir kısmı ticari sirkülasyona girmeyen olağanüstü kondisyona sahip ve sikke bilimi açısından bilinmeyen bazı bilgilere ait ipucları verdiğinden, nümismatlar (para bilimci) tarafından ”Yüzyılın Definesi”olarak lanse edildi.

Kaçak kazıyı yapanlar ve sikkeyi pazarlamak isteyenler tutuklanarak çeşitli cezalara çarptırıldı. Ancak geç kalındığı için definenin yurt dışına kaçırılması engellenemedi.

Sonraki yıllarda bir bölümü, Los Angeles ve Zürich’de müzayede firmalarınca açık artırmaya çıkarılan toplam 16 adet Elmalı sikkesinin satışına, Türkiye Cumhuriyeti’nin avukatları aracılığıyla müdahale edilerek, müzayede durduruldu. Ülkemizden kaçırıldığı bildirilen sikkeler herhangi bir bedel ödenmeksizin ve dava yoluna gidilmeksizin iade edildiler.

Definenin büyük bir bölümünün Amerikalı iş adamı William Koch ve şirketince satın alındığı saptandığından, 1990 yılında Türk Hükümeti tarafından ABD Macahussets Eyalet Mahkemesinde dava açıldı. Uzun süren hukuki mücadelelerden sonra her iki tarafın avukatları anlaşma yoluna vararak, davayı bitirdi. 4 Ocak 1999 tarihinde dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın imzaladığı bir anlaşma ile Türk Hükümetine teslim edilen bin 661 sikke 29 Nisan 1999 tarihinde Türkiye’ye getirildi. Böylece Yüzyılın Definesine ait toplam bin 679 sikke buluntu yeri olan anavatanına kavuştu. Ancak defineye ait olan muhtemel 150–200 kadar sikkenin nerede oldukları bilinmiyor.

18.12.2009 TIMETURK