Tarihi Eserleri 10 Bin Dolara Jandarmaya Satmak İsterken Yakalandılar

975

İstanbul’da, ele geçirdikleri yüzlerce yıllık sikke ve eşyaları satmak için piyasa araştırması yapan tarihi eser kaçakçıları, jandarma ekiplerince yakalandı.

Alıcı kılığındaki jandarma ekipleri, Bizans ve Roma dönemine ait 184 adet tarihi eseri 10 bin dolara satmaya çalışan 2 zanlıyı kıskıvrak yakaladı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlilerinin tarihi eser kaçakçılığı olayıyla ilgili başlattığı çalışmada, Pendik’te bazı kişilerin ellerindeki tarihi eserleri satmak için koleksiyoncular ve ilgili alıcılar aradıkları bilgisine ulaşıldı. Tarihi eser kaçakçılığı konusunda uzman bir ekibin değerlendirmeye aldığı olay ile ilgili şüphelilerle irtibata geçildi. Tarihi eserleri satmaya çalıştıkları iddia edilen kişilerle alıcı gibi davranarak bağlantı kuran ekipler, bir alışveriş merkezinin otoparkında şüphelilerle buluştu. Olayın delillendirilmesi için alışverişi kayıt altına alan görevliler, şüphelilerle bir araya gelerek tarihi eserler için pazarlık yaptı. Ellerindeki eserler için jandarma görevlileriyle 10 bin Dolar karşılığında anlaşan 2 kişi gözaltına alındı.

Sorguları için jandarma merkezine götürülen 2 şüphelinin araçlarında yapılan aramada; Roma ve Bizans dönemlerine ait 174 adet sikke, 10 adet çeşitli ebatlarda bronz obje olmak üzere toplam 184 adet tarihi eser ele geçirildi.

Şüphelilerin kimlik tespitlerinin tamamlanmasın ardından benzer suçlardan sabıkalarının bulunduğu belirlendi. Aralarında yurt dışından getirildiği tahmin edilen objelerin de bulunduğu tarihi eserlerin bir Avrupa ülkesine götürülmeye çalışıldığı tespit edildi.

İşlemleri tamamlanan iki şüpheli adliyeye sevk edildi.

22.12.2009 haberler.com