Kırk Haramilerin Ganimetleri Sergilendi

791

Mardin’in Kızıltepe İlçesine bağlı Sürekli köyünde kanalizasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan, altın, gümüş ve bronzdan oluşan 524 parça tarihi eser Mardin Müzesi’nde sergilenerek tanıtıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Sürekli köyünde önceki ay ortaya çıkarılan hazinenin sırrı çözülüyor. Sürekli köyünde yapılan kanalizasyon çalışması sırasında bulunan ve paha biçilemeyen altın, gümüş ile süs eşyalarının bin biri gece Masalları’na ve filmlere konu olan efsanevi Kırk Haramilerin çetesine ait olduğu sanılıyor.

Kırk Haramiler çetesine ait olduğu düşünülen hazine ve arama süresi içerisinde çekilen fotoğraflar müzede sergilenmeye başlandı. Vali Hasan Duruer, ilk olarak hazine çalışmaları yansıtan fotoğrafları inceledi, ardından müze içerisinde sergilenen eserleri inceleyerek bilgi aldı. Vali Hasan Duruer, Tarihi İpek yolu güzergahı üzerinde bulunan Sürekli köyünün, erken dönemlerden itibaren iskan alanı olarak kullanıldığı anlaşıldığı ve köyde hala kalıntıları mevcut olan kiliselerin ve köyün Orta Çağ’a kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunun göstergesi olduğu olduğunu söyledi.

25.12.2009 Haber Türk