“10 Bin Yıllık Yerleşim” Konferansı

965

Emekli Müze Müdürü Yalçın Karalar, tarihi Tepebağ yerleşkesinin kazılması halinde çıkacak mühür, tablet ve diğer parçaların tarihe önemli ışık tutacağını söyledi.

Çukurova Üniversitesi Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi “Cumartesi Konferansları” kapsamında “10 Bin Yıllık Yerleşim” konulu konferans düzenlendi.

Arkeolog, Emekli Müze Müdürü Yalçın Karalar tarafından verilen konferans katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Karalar, Çukurova bölgesinin 10 bin yıllık geçmişi olduğunu anlattı. Birçok yerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılan eserlerin olduğuna dikkat çeken Karalar, “Adana’nın en eski yerleşkesi olan Tepebağ mahallesi var burada. Buranın altında ne olduğunu bilmiyoruz. Belli bir araştırma ve alt yapı yok. Bazı araştırmalar yapılmış ve eski müze müdürleri tarafından 5-6 metre kazdırılmış. Şuan elimizde tam bir araştırma olmadığı için elimizde tam bir bilgi yok. Burası kazılırsa buradan çıkacak mühürler, tabletler, diğer parçalardan çok önemli eserler elde edilecek ve tarihe çok önemli aydınlatma olacağına eminiz” dedi.

Konferansa Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık başta olmak üzere çok sayıda seçkin davetli katıldı.

27.12.2009 Adana Havadis