Bizans ve Roma Dönemi Sikkelerini Jandarmaya Satmaya Kalktılar

981

Tarihi eser kaçakçılığı konusunda İstanbul’daki bazı kişilerin aracılar aradığı ve ellerindeki tarihi eserleri satmaya çalıştıkları yönündeki istihbarat jandarmayı harekete geçirdi. Satıcılarla petrol istasyonunda buluşan jandarma ekipleri anlaşmaya vardıkları tarihi eser şüphelilerini gözaltına aldı. Operasyonda Bizans ve Roma dönemine ait 500 adet çok kıymetli sikke ele geçirildi. Jandarmanın son bir yıllık tarihi eser operasyonlarında ele geçirilen eser sayısının 7 bin 539’a ulaştığı belirtildi.

İstanbul jandarmasının istihbarat biriminin yürüttüğü çalışmada Tuzla ilçesinde tarihi eserleri ellerinden çıkarmaya çalışan kişilerin bulunduğu belirlendi. Daha önceki operasyonlarda da olduğu gibi şüphelilere ulaşmak ve olayın doğruluğunu teyit etmek için tarihi eser sattığı iddia edilen kişilerle irtibata geçildi. Bu sayede satılmaya çalışılan eserlerin nitelikleri ve sayıları konusunda bilgi sahibi olunması sağlanacaktı.

Tarihi eser satıcılarına telefonla ulaşarak randevulaşan ekipler bir petrol istasyonunda buluşmaya karar verdi. Bu sırada şüphelilerin içinde bulunduğu aracı fiziki takip altında tutan görevliler buluşma sırasında iki kişiyi gözaltına aldı. Araçta yapılan aramalarda Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu belirtilen 500 adet sikke ele geçirildi. Gözaltına alının Ö.Y. ve E.Y gözaltına alınarak sorgulandı. Tarihi eser kaçakçılarının ellerindeki sikkeler için koleksiyoncular aradıkları tespit edildi.

23 Aralık günü yapılan operasyonda gözaltına alınan şüpheliler sorgularının tamamlanmasının ardından adliye sevk edildi. Tutuklanan iki şüpheli cezaevine gönderildi. Tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmayan jandarma görevlilerinin son bir yıl içindeki çalışmalarında ele geçirilen tarihi eserlerin fazlalığı dikkat çekti. Buna göre kaçıkçıların koleksiyonculara ulaşmak için İstanbul’u tercih etmesiyle birlikte bu yöndeki operasyonların ağırlık kazandığı ve 7 bin 539 adet tarihi eserin ele geçirildiği ortaya çıktı. Operasyonlarda 73 kişinin gözaltına alındığı bunlardan 23’ünün tutuklandığı belirtildi.

29.12.2009 Zaman