Nizip’te Dev Mozaik Bulundu

1030

Menderes Mahallesi Yavuz Sokak’ta Müslüm Bozkurt ve Mehmet Ali Tekçe’ye ait inşaat yapılan arsada, işçilerin çalıştığı sırada taban mozaiklerine rastlandı.

Durumun Gaziantep Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine arkeolog Fatma Bulgan ve 15 kişilik ekip, mozaiklerin bulunduğu inşaat alanına gelerek inceleme yaptı.

Buradaki 200 metrelik alanda kazı çalışmalarına başlayan arkeolog Bulgan ve ekibi, taban mozaiklerinin Doğu Roma dönemine ait olduğunu belirledi.

Fatma Bulgan, buradaki mozaiğin Zeugma Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin aksine üzerinde tarih yazılı, 1600 yıl öncesi Doğu Roma döneminden bir kiliseye ait olduğunu ifade ederek, ”Şu anda 200 metrelik alanda kazı yapıyoruz. Gelecek günlerde bu alanı daha da genişletebiliriz” dedi.

Kazı alanında incelemede bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı ise bundan böyle ilçede çıkan tüm mozaiklerin yerinde veya güvenli bir yerde sergilenmesi için çalışma yapıldığını, Nizip halkının bu zengin tarihe sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kaymakam Yaşar Karadeniz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Kantar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Çağrı Demiröz, İl Genel Meclis üyesi Ahmet Yakar ve iş adamı Bilal Çeker de milletvekili Sarı ile kazı alanında inceleme yaptı.

31.12.2009 Telgraf