Yılbaşı İçin Yakılan Ateş, Tarihi Yok Ediyordu

954

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yılbaşı gecesi Side Antik Kenti’nde alkol alan kişilerin yaktığı ateş tarihi yapıya zarar verdi. 2 bin yıllık yapının taşları yakılan ateşten simsiyah oldu.

Roma döneminin en görkemli kütüphanelerinden birisini barındıran Side Antik Kenti, kendini bilmezlerin kurbanı oldu. Kütüphanenin duvarlarının dibinde yakılan ateş 2 bin yıllık taşlara büyük zarar verdi. Taşların simsiyah olduğunu fark eden Turan Beyin isimli vatandaş evinden getirdiği temizlik malzemeleriyle taşları temizlemeye çalıştı.

Ateş yakılan alan içinde kırılmış içki şişeleri bulduğunu anlatan belirten Turan Beygin, “Sabahları her gün Side Antik Kenti içinde yürüyüş yapıyorum. Sabahleyin Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası önünden geçerken kütüphane taşlarının bazılarının simsiyah olduğunu gördüm. Kütüphane içine girince yerde şişe kırıkları gördüm. Bazı kendini bilmez kişiler, tarihi Roma kütüphanesinde yılbaşı gecesi ateş yakmış. Taşların simsiyah olduğunu görünce çok üzüldüm. Evimden fırça ve su getirdim, taşları temizlemeye çalışıyorum. Başka ülkelerde tarihi eserlere el bile sürdürmüyorlar. Biz de ise kendini bilmez alkolikler tarihi Roma kütüphanesinde yılbaşı kutlaması yapıyor.” diye konuştu.

İngiliz turist Michael Belse de tarihi bir yapı içinde ateş yakarak yılbaşı kutlayan insanlar olmasına çok şaşırdığını ifade etti.

01.01.2010 Zaman