İstanbul’da tarihi eser operasyonları: 5 gözaltı

650

İstanbul’da jandarma ekiplerinin 2 ayrı operasyonunda, Roma ve Bizans dönemlerine ait sikkeler, altın ve bronz yüzüklerinde aralarında bulunduğu 495 parça tarihi eser ele geçirilirken, 5 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerce, Tuzla’da ellerindeki tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalışan kişilerin bulunduğu belirlendi.

Teknik ve fiziki izlemenin ardından çalışma başlatan jandarma ekipleri, 2 ayrı gruba yönelik operasyonda, M. Ç, E. E, C. E, H. T. ve S. S’yi gözaltına aldı. Bu kişilerin piyasaya sürmeye çalıştıkları Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda sikke, altın ve bronz yüzüklerinde aralarında bulunduğu süs eşyaları ile objelerden oluşan 495 parça tarihi eser ele geçirildi.

İşlemleri tamamlanan 5 şüpheli, Tuzla Adliyesine sevk edildi.

Bu arada, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından son bir yıl içerinde tarihi eser kaçakçılarına yönelik gerçekleştirilen 51 ayrı operasyonda, 8 bin 34 parça çeşitli ebatlarda tarihi eserin ele geçirildiği, operasyonlarda 76 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 25’inin tutuklandığı öğrenildi.

03.01.2010 Zaman