Marmaris’te Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

831

Marmaris’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan Turunç beldesi sınırları içerisindeki tarihi Amos Antik Kenti, Marmaris Ticaret Odası’nın girişimleri ile turizme kazandırılacak. Marmaris Müze müdürlüğü tarafından yapılacak olan düzenleme çalışmaları sonrasında 2010 turizm sezonunda misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

Güney Eğenin en önemli turizm merkezlerinden olan Marmaris’in Turunç beldesinde bulunan tarihi Amos kenti çevre düzenlemesi Marmaris Ticaret odasının girişimleri ile başlatılıyor. Yapılacak olan çalışma öncesinde Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Turunç Belediye Başkanı, Marmaris Müze Müdür vekilsi Esengül Öztekin, Muğla Üniversitesi Arkeoloji bölüm başkanı Adnan Diler, Marmaris Turizm Altyapı Birliği Yönetim Kurulu üyesi Asım Geniş ve basın mensuplarının katıldığı gezide antik tiyatroda inceleme yapıldı.

İncelemeleri hakkında bilgiler veren Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, “Marmaris’imizin sosyal yaşamına kültürel alanda katkı koyacak ve ören yerlerimizi öne çıkaracak olan projelerimizin arasında olan Antik Amos kenti çevre düzenlemesi ve yönetim planı çalışmamıza start vermiş bulunmaktayız. Marmaris’te ilk antik çağa ait olduğu belirtilen bin kişilik amfi tiyatro ve yerleşim alanını yöremiz kazandıracak olmaktan son derece mutluyuz. Burada yapacağımız çevre düzenlemesi sonrasında ilçemize gelen turistlere yep yeni bir tarihi alan sunacağız” dedi.

Çevre düzenleme çalışmalarını yapacak olan Marmaris Müze Müdürlüğü adına bilgi veren müdür vekili Esengül Öztekin ise, “Hazırlanacak olan projemizin onayı sonrasında 15 Şubat gibi çevre düzenlemesine başlayacağız. Amacımız ilk etapta antik tiyatro alanını gün yüzüne çıkartmak ve turizm sezonuna yetiştirmek. Burada daha yıllarca sürecek çalışma yapılacaktır. Buda zaman içinde antik kentin tamamen ortaya çıkmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

06.01.2010 medya73.com