Surlarda Restore Edilecek

680

Elazığ`ın eski yerleşim yeri Harput`ta tarihi kalenin surları restore edilecek.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi onarım, çevre düzenlemesi ve teşhir tanzim işi ihalesinin Ankara`da yapılarak yüklenici firmaya iş yeri teslimi yapıldığı, ayrıca il merkezinde inşaatı devam eden kültür merkezi inşaatının bu yıl sonunda tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.

Harput iç kale bilimsel kazı çalışmalarına mevsim itibariyle ara verildiği, kazıda bugüne kadar Osmanlı dönemine ait ticarethaneler, dükkan ve konutların ortaya çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kalede Urartu sarnıcı, Bizans-Artuklu zindanının tümüyle temizlenmiş, iki yeni anıtsal yer altı tünelinin varlığı ortaya çıkarılmıştır. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserlerin restorasyonunun yapılarak fonksiyon kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bir proje sunulmuş, Bakanlıkça proje uygun bulunmuştur. Harput Kalesi`nin surlarının restorasyonu için ödenek sağlanmış, söz konusu onarım işi bu yıl yapılacaktır.“

Açıklamada, ayrıca il merkezinde tarihi evlerin bulunduğu Kazım Efendi Sokağı`nda 4 tescilli evin projesinin çizilerek iki evin restorasyonunun bitirildiği, çalışmaların Bakanlık nezdinde devam ettiği ifade edildi.

08.01.2010 Kanal E Haber