İstasyon Höyük Kazılacak mı?

878

Eski tunç yerleşiminden kalma İstasyon Höyük kazılacak mı?

İstasyon Höyük olarak bilinen TMO üzerindeki höyük, şehir merkezinde yer almasına karşın, on yıllardır arkeologların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ilgisini bekliyor.

İstasyon Höyük’te, yapılan tek arkeolojik çalışma 1944 yılında, arkeolog-profesör İsmail Kılıç Kökten tarafından gerçekleştirilmiş. Profesör Kökten, Baladız Höyük’deki kazı çalışmaları için, 1944 yılında Isparta’ya geldiğinde, oradan Burdur’a geçerek İstasyon Höyükte yapığı çalışmalarla höyüğün eski tunç yerleşim çağına ait olduğunu belirlemiş. O zamandan bu zamana da İstasyon Höyük’de bir çalışma yapılmamış.

Kanal15 Büyüteç programına katılan Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Şükrü Özüdoğru ve Arkeoloji Bölümü Öğrt. Üyesi, Yrd. Doç. Eray Dökü, İstasyon Höyüğünün kazı açısından, şehir merkezinde olma itibariyle çok avantajlı bir konumda olduğunu dile getirdiler. İstasyon Höyüğünde kazı başlatılabilmesi için

ilgili yerlerden destek almak için girişimlerde bulunacaklarını, bunun için öncelikle ilgili kurumların İstasyon Höyüğü kazısına izin vermeleri ve kazı programı çalışması içine almaları gerektiğine işaret ettiler.

10.01.2010 Burdur Gazetesi