Tarihi Kale’deki Kazıların İlk Etabı Tamamlandı

629

Kırşehir’in orta yerindeki tarihi Kale’de yapılan kazının ilk etabının tamamlandığı açıklandı.

Kale’deki tarihin gün yüzüne çıkartılması için 2009 Temmuz ayı içerisinde çıkan kazı kararının onaylanmasının ardından Vali Mehmet Ufuk Erden’in girişimleri ve talimatlarıyla Özel İdare bütçesinden çıkartılan 20 bin TL’lik ödenekle 16 Kasım 2009 tarihinde başlatılan ve bir ay olarak belirlenen kazı çalışmaları tamamlanırken, bu yıl devam etmesi planlanan kazı çalışmalarının da Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm tarafından sürdürüleceği öğrenildi.

25 Kasım 2009 tarihinde düzenlenen resmi törenle sembolik olarak ilk kazmanın vurulmasıyla Kalehöyük’te Alaaddin Camii’nin arka kısmında 10 metre uzaklıkta 5 metre eninde, 20 metre genişliğinde yapılan kazı alanında başlayan arkeolojik kazı çalışmalarında da bir aylık süre içerisinde Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait eserler bulundu.

150-200 yıl kadar süreceği tahmin edilen arkeolojik kazı çalışmalarının Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda bundan böyle Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün üniversite kazısı olarak bu çalışmalara devam edeceğini bildiren Kırşehir Müzesi Müdürü Adnan Güçlü, Kalehöyük’te 2009 yılı için planlanan bir aylık kazı çalışmasında elde edilen buluntulardan şu ana kadar 2 eserin kendilerine teslim edildiğini, bu eserlerinden birinin Osmanlı dönemine ait bakır güğüm, diğerinin de öğütme taşı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Müze Müdürü Adnan Güçlü, “Biliyorsunuz 2009 yılı içerisinde Ahi Üniversitesi’yle birlikte bir kazı çalışması yaptık. Bu bir başlangıçtı. Amacımız burada uzun süreli olaraktan bu kazı çalışmasını başlatmaktı. Ve bunu yaptık biz. Yaklaşık bir ay sürdü bu kazı çalışmamız. Ve bitirdik. Aralık ayı itibariyle 2009 yılı için planlanan çalışmaları tamamladık. 2010 yılındaki çalışmalar umuyorum ki üniversite kazısına dönüşecek. Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü, üniversite kazısı olarak bu çalışmalara devam edecek. Öğretim üyesi arkadaşlarla yapmış olduğumuz görüşmede üniversite kazısı olabilmesi için Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmışlar. Tabi üniversite kazıları Bakanlar Kurulu’yla olmaktadır. Ve Bakanlar Kurulu’ndan sonra üniversite kazıları başlamaktadır. Üniversitemizin her türlü desteği verdiğini biliyoruz bu kazıya ve olumlu karar çıkacağına inanıyoruz. Bu yıl eğer üniversitemiz Kalehöyük’teki kazıları yaparsa ve Bakanlar Kurulu’ndan böyle olumlu bir karar çıkarsa Japon Ortadoğu Merkezi ile birlikte ilimizde 4 bilimsel kazı başlamış olacak. Bunlardan birisi biliyorsunuz Keskin sınırları içerisinde olan Hüklü Kale, birisi Çayağzı sınırları içerisinde olan Yassı Höyük ve diğeri de yaklaşık 25 yıldır süren Kaman Kalehöyük kazı çalışmalarıdır. Bunlar önemli kazılardır. Arkeoloji dünyasında söz getirebilecek olan kazı çalışmalarıdır. Bunların 3 tanesinin yeni başlaması aslında önemlidir. Önümüzdeki yıllarda bu kazılardan önemli buluntular beklemekteyiz” dedi.

Müze Müdürü Güçlü, yaptığı açıklamada 2009 yılı içerisinde Kalehöyük’teki kazıların yanında Hüklü Kale, Yassı Höyük ve Kaman Kalehöyük’te yapılan kazılarda ne gibi eserlerin çıkartıldığıyla ilgili de bilgiler vererek şunları söyledi:

“Japon Ortadoğu Kültür Merkezi adına yapılan kazılarda Yassı Höyük’ten tahmin ediyorum 22 parça eser geldi. Bunlar küçük buluntular şeklinde toprak kaplar, ağır şap ve birkaç tane zikke. Kaman Kalehöyük kazısından 60 küsur eser ortaya çıktı. Yine bunlar mutfak kapları, ağır şaplar, o döneme ait iğneler ve benzeri parçalar. Hüklü Höyük’te çıkan eserler ise Keskin-Kırıkkale sınırları olmasına rağmen Japon Ortadoğu Kültür Merkezi Kazı Başkanımız Omura tarafından Kırşehir Müzesi’ne teslim edildi Kırıkkale ilimizde müze olmadığından dolayı. Normalde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gitmesi gerekiyor. Kırşehir Müzemize buradan 12 parça eser geldi. Önümüzdeki yıllarda da çıkan eserler müzemize teslim edilecek. Kırşehir merkezdeki Kalehöyük’ten de şu ana kadar 2 eser teslim edildi. Birisi Osmanlı dönemine ait bakır güğüm, diğeri de öğütme taşı. Diğer buluntularla ilgili değerlendirmeler Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılmaktadır.”

09.01.2010 Kırşehir Çiğdem