Yozgat’taki Kazı Çalışmaları Sürüyor

1311

Yozgat’ın çeşitli bölgelerinde Alman, Amerikalı, İtalyan, İngiliz ve Avusturyalı arkeologlar tarafından başlatılan yüzey araştırma ve kazı çalışmalarına bu yıl da devam edecek, Müze Müdürlüğü ekipleri de iki ayrı bölgede geçen yıl başlattıkları çalışmaları sürdürecek.

Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Bahri Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Büyüknefes Köyü’ndeki Tavium Antik Kenti’nde Avusturya Klagenfurt Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Karl Strobel; Almanya Heidelberg Üniversitesi’ nden Dr. Christoph Gerber; İtalya Studi Di Udine Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Frederick Mario Fales; Kayıp Şehir Pteria’nın izlerinin bulunduğu Sorgun- Şahmuratlı Köyü sınırları içindeki Kerkenes’te ODTÜ’den İngiliz Arkeolog Geoffrey Summers ve 5 ayrı medeniyetin izlerine rastlanan Çadırhöyük’te ABD’nin Chicago Üniversitesi’ nden Prof. Ronald Lee Gorny başkanlığındaki ekipler tarafından kazı ve yüzey araştırması yapıldığını hatırlattı.

Bulut, yabancılar tarafından geçen yıl yürütülen yüzey araştırması ve kazı çalışmalarıyla ilgili sonuç raporlarının kendilerine ulaştığını, Yozgat Müzesi Müdürlüğü ekiplerinin de Hitit dönemine ait eserlerin bulunduğu Sorgun- Karakız Beldesi’nde kurtarma kazısı yaptığını, çalışmalara bu yıl da devam edileceğini söyledi.

GALATLAR’IN BAŞŞEHRİ TAVİUM

Yozgat merkeze bağlı Büyüknefes Köyü’ nde bulunan Galatlar’ın Başşehri Tavium Antik Kenti izlerine rastlanan bölgede 1997 yılından beri yüzey araştırmasını yürüten Avusturya Klagenfurt Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Karl Strobel başkanlığındaki ekip, geçen yıl yüzey araştırması çalışmalarını tamamlayarak, sezonu kapattı.İzmir-Nefes’te yapılan kazılara katılan Avusturya Graz Üniversitesi’ nden Prof. Peter Scherrer, gerekli iznin alınması halinde Yozgat’taki Tavium Antik Kenti’yle ilgili araştırmalara devam etmek istediğini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne iletti.

KAYIP ŞEHİR PTERİA

Yozgat’ın Sorgun İlçesi-Şahmuratlı Köyü yakınlarındaki Kerkenes Dağı’nda, ODTÜ’den İngiliz Arkeolog Dr. Geoffrey Summers başaklığındaki ekip tarafından yürütülen çalışmalara devam edildi. Kazılarda Kapadokya kapısında açma çalışması gerçekleştirilerek kapı ve binanın giriş kısmındaki sunağın bulunduğu noktada temizleme çalışması yapıldı. Bu yıl kapıdaki kazıların devam edeceği, restorasyon projesinin Koruma Kurulu’ nca tarafından onaylanması halinde çalışmalara başlanacağı bildirildi.

ÇADIRHÖYÜK KAZILARI

Sorgun İlçesi-Peyniryemez Köyü yakınlarındaki Çadırhöyük’te ABD’nin Chicago Üniversitesi’ nden Dr. Ronald Lee Gorny başkanlığındaki ekip tarafından kazı çalışmalarına devam edilerek yeni bina temeli ve çeşitli buluntulara ulaşıldı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda MÖ 5 bin yıllarından başlayarak 5 ayrı medeniyetin yaşadığı belirtilen bölgedeki çalışmalara aynı ekibin bu yıl da devam edeceği kaydedildi.

KUŞAKLIHÖYÜK’TE YÜZEY ARAŞTIRMASI

Sorgun’un Büyüktaşlık Köyü’ nde bulunan Kuşaklıhöyük’te İtalya’nın Floransa Üniversitesi’nden Prof. Stefania Mazzoni başkanlığındaki ekip tarafından geçen yıl yürütülen yüzey araştırmaları sırasında bir çivi yazılı tablet parçası bulunarak transkripsiyon çalışmasına başlandı. Tabletin bulunması, İtalyan ekibin bölgede kazı yapma isteğini artırdı. Bakanlıktan izin alınması halinde bu yıl kazı çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

KURTARMA KAZISI

Yozgat Müzesi ise kendi imkanlarıyla üç gün süren kazı çalışmalarında Sorgun İlçesi’ nin Karakız Beldesi’nde Hitit dönemine ait tamamlanmamış Kolosal Sarnıç ortaya çıkardı. Bu yıl beldedeki diğer Hitit eserlerinin Belediye Bahçesi’ne taşınmasına yönelik çalışma yapılması planlandı.

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi’ndeki Roma Devri taş kemerlerinin etrafının temizlenmesi, yapının yayılım alanının belirlenmesi için koruma kurulundan onay çıktı. Çalışmalara bu yıl başlanacağı belirtildi.

11.01.2010 Sorgun Postası