Alabanda Canlı yayında Tanıtıldı

1072

Çine Doğanyurt Köyü sınırlarından bulunan Alabanda Antik Kenti TRT Belgesel Kanalı’nda canlı olarak yayınlanan Hakan Urgancı ve Berrin Turan’ın sunduğu “Memleketim” isimli programda tanıtıldı.

Yapılan canlı bağlantılarda ise Alabanda Antik Kenti’nin tanıtımı ile ilgili sunumları TRT İzmir Televizyonu’ndan Bahar Gülaylar yaptı.

Programda yörenin tarihinin yanı sıra tarihten gelen kültürü de işlendi. Çine Kültür Derneği Halk Oyunları ekibi tarafından Aydın Zeybeği oynandı.

Çekimlerde Alabanda Antik Kentini ve ilçeyi Çine Kaymakamı Celalettin Cantürk, Çine Belediye Başkanı Osman Aydın, Alabanda Antik Kenti Tiyatro Kazısı Başkanı Aydın Müze Müdürü Emin Yener tanıttı.

Kaymakam Cantürk, Alabanda Antik Kenti’nin milattan önce 400-500 yıllara uzanan tarihe tanıklık ettiğini kaydetti.

Alabanda’nın yanı sıra diğer ören yerleri ve Tepecik Höyüğü’nün yörenin tarihine ışık tuttuğunu anlatan Cantürk, “Tepecik Höyük’ünde günümüzden 8 bin yıl öncesine kadar insanların yaşadığına dair bulgular elde edildi. Bunlar Çine’nin geçmişinin ne kadar uzun bir tarihe dayandığının göstergesidir” dedi.

Kaymakam Cantürk, ilçenin bölgedeki turistik merkezlere aynı eşit mesafede yakınlıkta olmasının turist akışı açısından büyük bir avantaj olduğunu, kazılar devam ettikçe bu avantajdan yararlanma oranının da artacağını kaydetti.

“FAKİRLİK KADERİMİZ DEĞİL”

Çine Belediye Başkanı Osman Aydın, ilçede bulunan ören yerlerinin bölgede tarihte zengin bir yaşantı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Bu konuda sürekli olarak Alabanda’yı örnek verdiğini belirten Aydın, “Burada şuan 20 bin kişilik bir tiyatronun üzerindeyiz. Bu o dönemde burada 100 bin kişinin zengin bir yaşam sürdüğünün en önemli göstergesidir. Bunun için verilebilecek daha birçok örnek var. Ben bu tarihimize dayanarak fakirliğin bu bölgenin kaderi olmadığını iddia ediyorum. Bölgemiz tarihte olduğu gibi bugünde çok verimli ve zengin kaynaklara sahip” diye konuştu.

“ARKEOLOJİ MÜZESİ KURACAĞIZ”

Alabanda ve Tepecik Höyüğü kazılarından elde edilen çok değerli tarihi eserlerin depolarda saklandığını anlatan Başkan Aydın, “En kısa zamanda bir arkeoloji müzesi kuracağız. Bu konuda alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. Yerimizi belirledik. Tahsisle ilgili yazışmalar başlattık. Adalet Bakanlığı’ndan sürecin hızlandırılması için yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Program TRT Belgesel Kanalı’nda önceki gün saat 10.00-11.30 saatleri arasında canlı yayınlandı.

13.01.2010 Denge