Kültür Ayrı Siyaset Ayrı

737

Arkeolog Selahattin Köroğlu; Gaziantep’in Karkamış ilçesinde yapılacak kazılar için Japon prensi Tomohito Mikasa ve İtalya Başbakanı ve Silvio Berlusconi’nin için adeta birbirleri yarıştığını ve Silvio Berlusconi Karkamış’ta yapılacak kazıların İtalyan kazı ekibine verilmesi hususunda önemli bir çaba sarf ettiğine dikkat çekerek, “ Siyasetin kültüre bulaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

KARKAMIŞ ANTİK KENTİNDE ARKEOPARK YAPILMALI

Arkeolog Selahattin Köroğlu, Karkamış Antik Kenti’nde başlatılan mayın temizleme çalışmalarının ardından bölgede Arkeopark yapılmasını önerdi.Köroğlu açıklamasında, “Karkamış Antik Kenti’nin bulunduğu bölgede mayın temizleme çalışmaları başlamış bulunuyor. Kısa zamanda temizlenecek olan bu alanda arkeolojik kazılar yapılıp buranın arkeopark olarak düzenlemesi ve turizme kazandırılmasının Karkamış’a 50 fabrika yapılmasından daha hayırlı olacağı kanaatindeyim. Öte yandan son zamanlarda İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve aynı zamanda arkeolog olan Japon prensi Tomohito Mikasa kazı yapabilmek için adeta birbirleri yarışmaktadır. Silvio Berlusconi Karkamış’ta yapılacak kazıların İtalyan kazı ekibine verilmesi hususunda önemli bir çaba sarf etmektedir. Siyasetin kültüre bulaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

HİTİTLERİN İZİ BATALHÖYÜK’TE

Gaziantep ve çevresinde 150’den fazla höyük olduğunu dile getiren Arkeolog Selahattin Köroğlu, höyüklerde yapılacak kazı çalışmalarında tarihe ışık tutacak bilgi ve belgelere ulaşılabileceğine dikkat çekti.

“Uygarlıkların araştırılmasında önemli referans olan höyükler bölgemizde 150’nin üzerindedir. Gaziantep’in merkezinde bulunan Batalhöyük’te bunlardan biridir. Höyükler kapalı kutu gibidir” şeklinde konuşan Arkeolog Selahattin Köroğlu, Batalhöyük’e dikkat çekti. Köroğlu, “Yalnız bu kutu uçakların kara kutusu gibi olmamalıdır. Yani kaza olduktan sonra bakılmamalıdır. Höyükler arkeolojik bilimsel kazılar sonucu gün ışığına çıkartılmalıdır. Batalhöyük’te kim bilir neler gizlidir. Belki bir Hitit kralının hançeri, belki yazılı bir tableti belki de mezarı. Çünkü Hititler güney seferlerinde bu bölgeden geçtiklerini ve bu bölgede yerleşim yerleri kurduklarını bilmekteyiz. Arkeoloji müzelerinin eser kaynağı olan höyüklerin tahribatını önleme çalışmaları yapılmalı ve kaçak kazıların önüne geçilmelidir” dedi.

14.01.2010 gaziantephaberler.com