Lidya Prensesinin Kolyesine Milyon Dolarlık Fiyat Biçilmiş

1098

Tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmayan İstanbul polisi, ihbar üzerine başlatılan operasyonda Lidyalılardan kalma 2 bin 300 yıllık altın kolye ele geçirdi. Arkeoloji Müzesi ekipleri tarafından da incelenen kolyenin tarihi değerinin çok yüksek olduğu belirtildi. Kolyenin polisin eline geçmemiş olması durumunda bir milyon dolara alıcı bulabileceği belirtildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün tarihi eser kaçakçılığına bakan masasının özel olarak yürüttüğü soruşturma, bir ihbarın emniyet birimine ulaşmasıyla başladı. İhbarda, çok eski dönemlerden günümüze kadar bozulmadan gelmiş tarihi altın kolyenin satılacağı kaydedildi. Olayın araştırılması için harekete geçen polis, kolyenin elinde bulunduğu iddia edilen T.Ü ile irtibata geçti. Kolyenin varlığı kesinleştikten sonra polis şüpheli T.Ü.’yü Küçükçekmece’deki buluşma noktasında gözaltına aldı.

Ele geçirilen tarihi eserler konusunda polisin bilgisine başvurduğu Arkeoloji Müzesi ekipleri ile irtibata geçildi. Uzmanlar tarafından incelenen kolyenin 22 ayar ve 45 gram ağırlığında olduğu ve Lidyalılar dönemine ait olduğu belirlendi. Kolyenin milattan önce 300 yılına ait olduğunu belirten uzmanlar ilginç bir ayrıntıyı daha ortaya çıkardı. Kolyenin, zenginlik sembolü olarak kabul edilen ve çağlar boyu adından söz ettiren “Karun Hazinesi”nin bir parçası olduğu ve o dönemdeki eserlerden günümüze ulaşan örneklerinden biri olduğu belirtildi. Hazinenin en değerli parçalarından biri olduğu iddia edilen Kanatlı Denizatı Broşu’nun, yerine sahtesinin konularak Uşak Müzesi’nden çalındığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Kolyenin, ait olduğu dönemde bir prenses tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

Mali Şube’de sorgusu tamamlanan T.Ü’nün eserin kendisine ailesinden miras kaldığını söylediği öğrenildi. Tekstilkent’te tekstil danışmanlığı işi yaptığı belirtilen T.Ü. Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi.

14.01.2010 haberler.com