Mahkeme’den Çimento Fabrikasına “Ret” Kararı

1775

Osmaniye’nin Kesmeburun köyü yakınındaki Kastabala Antik kenti yakınında kurulması düşünülen Çimento Fabrikası’nın Çevresel Etki Değerlendirme Olur Kararına (ÇED Raporu), mahkeme tarafından reddedildi.

Kastabala Çevre Platformu tarafından yapılan açıklamada; “Gönüllü avukatımız Yeşim Dağgeçen, daha önce itiraz ettiğimiz ÇED raporuna ilişkin mahkemeden ret kararı verildiğini bildirdi” denildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle: “Kastaba Kesmeburun Köyüne yapılmak istenen ve ÇED Olumlu Raporu daha önce İdare Mahkemece yürütmesi durdurulan Çevresel Etki Değerlendirme Olur Kararı (ÇED Raporu) Adana İdare Mahkemesi’nde Türk Milleti adına karar veren yargıçlar tarafından iptal edildi. Ne mutlu bize. Zaferimiz mübarek olsun. Yarasın, örnek olsun. Başta Halet Çambel anamız ve ablamız olmak üzere bilir kişi raporlarında doğruları yazan, satın alınmamış ve devşirilmemiş, ümitlerimizi hâlâ var eden, yeşerten özgür ve dürüst bilim insanlarına, platformumuza yüreği ile ve maddeden destek veren, haberlerimizi yazan değerli ulusal ve yerel yazılı, sözlü ve görsel medyamıza, imza kampanyalarımıza elektronik destek veren, isim veren, imza veren başta Arif Keskiner olmak üzere bütün bilim ve sanat insanlarına ve bize yazdığı dava dilekçeleri ve çevre hukuku imeceleri ile davamızı gönüllü üstlenen Yeşim Dağgeçen ve eşine, davamıza baş koyan platform üyelerimize, köylü arkadaşlarımıza, unuttuklarımız oldu ise affola bizlere destek veren herkeslere çok büyük bir Teşekkür.”

Yapılan açıklamada bundan sonra işin arka planındakilerle hukuk savaşı başlatılacağı belirtilerek, “Şimdi sıra, olur olmaz ülkenin en verimli topraklarına, tarihi, doğal ve kültürel mirasa saygısı olmayan fabrikanın yer seçimine, ÇED raporuna okumadan, masa başında ya da satılarak ya da emirle ve yasalara rağmen uygun görüş veren il müdürlerini ve sorumlular hakkında suç duyurusu yapmakta. İbreti alem için; bu topraklarda eskiden olduğu gibi Haçlılar ve şimdi de onların torunlarının yerli işbirlikçileriyle kurdukları fabrikalarla ülkemizi bir başka biçimde işgal etmek isteyen emperyalistler, işgalciler hep kaybetti, hep kaybedecek” denildi.

15.01.2010 Başak Gazetesi