Tarihi Eser Kaçakçılarına Jandarma Darbesi

733

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 7 ay süren çalışmanın ardından Gaziantep, Malatya ve Muğla’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda tarihi eser kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti yapmak amacıyla suç örgütü kuran 14 kişilik şebekeyi çökertti.

Gaziantep İl jandarma Komutanlığı, yaklaşık 7 ay süren teknik takibin ardından Gaziantep , Malatya ve Muğla’da eş zamanlı operasyon düzenledi. Birçok ev ve iş yerine eş zamanlı baskın yapılırken, Bekir B., Mahmut Ç., Mehmet Ç., Hasan E. Gaziantep’te, Abdülkadir Vahap Y. Malatya’da, örgüt lideri olduğu ileri sürülen İsmail Ertuğrul U., Kadir D., Mithat İ., Mehmet İrfan Ş., Oğuz A., Tufan S., Kadir İ., Güngör Y. ise Muğla’da gözaltına alınarak sorgulanmak üzere Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 adet el yazması Kuran-ı Kerim, 25 adet altın sikke, 22 adet metal sikke, 2 adet tarihi çan, 1 adet 35×40 ebatlarında aslan heykeli, 1 adet taş insan heykeli, 1 adet cam vazo, 24 adet süs eşyası, çok sayıda tarihi eserlerin görüntülerinin bulunduğu CD ve fotoğraflar ile kazı yapılacak yerlerin görüntü ve fotoları, 1 adet metal dedektör, 10 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı’nda sorgulamaları tamamlanan 14 kişi adliyeye sevk edildi.

15.01.2010 Haber Türk