Perge’den Özgürlük Anıtı Çıktı

2003

ABD’deki ünlü Özgürlük heykelinin kökleri, Antalya’daki Perge antik kentinden çıktı. Antik kazılar sırasında sütunlardan birinin üzerinde farkedilen heykel, Özgürlük Heykelinin benzeri çıktı.

ABD’deki ünlü Özgürlük heykelinin kökleri, Perge antik kentinde ortaya çıktı. Kenti süsleyen sütunlardan birinin üzerindeki heykelin, Özgürlük Heykelinin bir benzeri olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı İbrahim Sarıtaş tarafından belirlendi. Perge’de başlayan kazı çalışmaları ardından ortaya çıkan sütun, bir anda ilgi odağı oldu.

Heykel, elinde tuttuğu meşale ve başındaki 9 çubuğu ile ABD’deki Özgürlük heykeline inanılmaz derecede benzerlik gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Perge antik kentine yaptığı ziyarette kentte bulunan sütunları dikmek için turizmcilerden destek sözü almıştı. Sütunlar ayağa kaldırılınca Özgürlük Heykeli figürü de gün ışığına çıktı.

KAZILAR DEVAM EDİYOR

Perge Antik kenti, Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunuyor. Lidya ve Pers egemenliklerinde kalan kent Roma döneminde altın çağını yaşadı. Bölgede antik kazılar halen devam ediyor ve turizm yönünden önemli bir merkez oluşturuyor.

Özgürlük heykeli ise, ABD’nin New York şehrindeki Liberty adasında bulunuyor. 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan 93 metrelik anıtsal heykel, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmişti. Heykel, sağ elinde bir meşale; sol elinde ise bir tablet tutuyor. Heykelin başındaki tacın, 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeliyor.

17.01.2010 Gazeteport