Antik Kenti Bizanslılar Tahrip Etti

Antik Kenti Bizanslılar Tahrip Etti

3 872

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki Apollon Smintheus kutsal alanının Bizanslılar tarafından tahrip edildiği iddia edildi.

Beldede, Prof.Dr. Coşkun Özgünel başkanlığında yürütülen kazı ekibinden arkeolog Davut Kaplan, kazılarda geçmişle ilgili önemli bilgilere ulaştıklarını söyledi.

Kaplan, tapınağın mermerlerinin büyük oranda tahrip edildiğini, yağmalandığını, yakıldığını, kireç haline dönüştürüldüğünü belgelerle ortaya çıkardıklarını ifade etti. Bölgede 1980 yılından bu yana yaptıkları kazılarda, tapınağın su deposunu, hamamını, kutsal caddesinin malzemelerini tahrip edilmiş olarak bulduklarını anlatan Kaplan, ”Buranın her şeyi bir değerdi ama hepsi yok edildi” dedi.

Gülpınar yöresinde mermer bulunmadığını belirten Kaplan, tapınağın inşasında kullanılan mermerlerin ise Marmara Adası’ndan yöreye getirildiğine işaret ederek, ”Mermerler gerçekten zor bir ortamda buraya getirilmiş. Tapınakta yaptığımız kazılarda çok sayıda kireç ocağına rastladık. Tapınaktaki mermerler, yerlerinden sökülüp bu ocaklarda eritildikten sonra kirece çevrilmiş. Kaliteli bazı mermerlerin ise yerlerinden sökülüp, o dönemde başka amaçlar için kullanıldığını belirledik” diye konuştu. Yaşananları ”ibretlik bir olay” olarak nitelendiren Kaplan, şöyle konuştu:

”Buraları bizim dedelerimiz tahrip etmedi. Biz Anadolu insanıyız, her şeye saygımız var. Atalarımızın yaşadığı dönemlerde de eski yapılardaki bazı malzemeler alınmıştır, başka yapılarda kullanılmıştır ama kesinlikle tahrip edilmemiştir. Bizansta bu yoktur. Onlar ya heykellerin başlarını kırmışlardır ya da mermerleri eritmişlerdir.”

19.01.2010 Takvim

3 COMMENTS

  1. Bizans uygarlığı Roma uygarlığı üzerine kurulmuş değildir; tarihsel sürecin getirdikleriyle Roma büyük bir değişim geçirmiş ve doğulu-Hıristiyan bir kimlik kazanarak Doğu Roma ya da Bizans olarak adlandırdığımız uygarlığa dönüşmüştür. Bunlar bilim adamlarının verdiği isimler olup, onlar kendilerine Romaion (Romalı) demeye devam etmiş, devletlerini de Roma olarak adlandırmışlardır. Türkler de Anadolu’yu bu yüzden Rum diyarı olarak adlandırmışlar (Kılıç Arslan’ın “Sultan-ı İklim-i Rum” ya da Mevlana Celaleddin’in Rumi ünvanlarından da anlaşılacağı üzere)…

    Uzun lafın kısası, heykellerin başlarını kıran, mermerleri eritenler yine bu eserleri yapmış olanların Hıristiyan olmuş torunları olup yine Roma vatandaşlarıdır. Ancak toplumsal yapı büyük bir değişim yaşamış, heykeller put olarak görülüp kimi zaman kırılmış kimi zaman gömülmüştür. Tapınaklar da bu değişimden payını alıp yıkılmış ya da kiliseye dönüştürülmüştür. Dini sebeplerin dışında ekonomik ve sosyal değişim de yapıları etkilemiştir: Bazen yeni yapılara malzeme sağlamak amacıyla eski yapıların malzemeleri sökülmüş ya da eritilmiştir. Bazı yapılar da kullanım dışı kaldığı veya bakımı yapılamadığı için zamanla tahrip olmuştur. Tüm bunları bilinçli bir vandalizmin sonuçları olarak görmek, “biz yapmadık onlar yaptı” gibi bir yaklaşımda bulunmak tarihi ve toplumu anlayamamaktan ziyade önyargılara dayalı kasıtlı bir ayrımcılığa işaret etmekte olup tamamen bilim dışı şahsi görüşlerdir.

  2. Bu bakış açısını anlamak mümkün değil. Neden Bizans’ı kabul edip kültür mirasını içimize sindiremiyoruz. Hristiyan oldukları için mi? Anadolu Türklerşirken islam dinine geçiş yaparken Bizanslılar buhar olup uçmadı. Onlar yaşamaya devam etti. Hatırlatırım Anadolu Selçuklu Devleti’nden günümüze kadar gayri müslim halk için bir çok düzenleme yapılmıştır. Tarihimizi bilmeden “biz yapmadık biz hoşgörülüyüz, Bizans yaptı onlar barbardır” gibi bir ayrım yapmak temelsiz ve saçma bir yaklaşımdır. Unutmamak lazım ki Anadolu yapısı gereği zaten tek bir etnik yapının egemenliğinde gelişmemiştir. Bu gibi görüşleri savunan insanların üniversitede görevli olması çok daha vahim.

  3. Antik kenti Türkler değil Bizanslılar tahrip etti diyen milliyetçi akademisyene soruyorum Bizanslılar,Selçuklular yada Osmanlılar döneminde tarihi eser koruması diye bir kavram varmıydı?
    Ancak T.C kurulduğundan günümüze kadar tarihi çevrenin korunması kavramı mevcut peki 80 küsur yıldır Başbakanından Belediye başkanına köylüsünden şehirlisine kadar bu coğrafyayı yağmalayan tarihi değerleri yıkan üzerinden greyderlerle geçip apartmanlar yapan barajlar yapan otoyollar geçirenler Bizanslımıydı yoksa T.C vatandaşımıydı???Önce buna cevap versin

Leave a Reply