İzmir’de ‘Arkeopark’ Kurulacak

546

İzmir’in Konak ilçesinde belediye tarafından kazı çalışmaları yürütülen Altınpark’ta tarih gün ışığına çıkıyor. Kazıların ardından yapılacak düzenlemelerle Altınpark, “arkeopark”a dönüştürülecek. Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Basmane Hizmet Binası inşaatı sırasında rastlanan İzmir’in antik bölge kalıntıları, şeffaf zemin düzenlemesiyle sergilenecek. Alanın dışında kurulacak amfitiyatroda konserler de düzenlenecek.

Altınpark’ı bir yıl içinde ayağa kaldıracaklarını belirten Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, bölgede çok önemli tarihî altyapı bulunduğunu dile getirdi. Tartan, “Bir yandan Agora, bir yandan Kadifekale, bir yandan Altınpark’taki kazılar bir süreden beri durmuştu. Biz yeniden tarih, kültür ve turizm çerçevesinde çalışmaları başlatıyoruz. Bugün İzmir Akeoloji Müzesi’nde sergilenen malzemelerden birçoğu buradan çıkardı. Bir yıl içinde, kent merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta, hem yerli ve yabancı turistlere hem de İzmirlilere bir kültür ve tarih mekanı yaratmış olacağız. Yine bu çevrede birkaç müze kanalıyla da butik müze çalışmalarımızı geliştireceğiz.” dedi.

Altınpark’ta tekrar başlayacak kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ise ilk kazılaran 2008 yılında yapıldığını hatırlattı. Antik Roma ve Bizans dönemleriyle Türkiye’nin yakın tarihinde Altınpark’ın önemli bir konumda bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “İzmir’in sur dışı alanına isabet ediyor ama Roma’nın o refah ortamı içerisinde kentin dışına taştığında, yerleşik olarak ilk kullanılan bölgelerden bir tanesi de burası.” şeklinde konuştu.

22.01.2010 Zaman