Dünyanın İkinci Büyük Mozaik Müzesi Haziran Ayında Açılıyor

703

Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi haziran ayında Gaziantep’te açılacak.

Temeli bir buçuk yıl önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından atılan müzenin inşaatı bitti. Çevre düzenlemesi yapılan müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık, müzenin tanzim ve teşhirini tamamladıktan sonra hizmete açacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, müzede inşaat çalışmasını tamamladıklarını ve bakanlığa teslim ettiklerini söyledi. Müzenin 6 aya kadar açılmasını beklediklerini belirten Güzelbey, müzenin açılması ile Gaziantep’in turizm payının artacağını kaydetti. Zeugma Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi’nin dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olduğunu ifade eden Güzelbey, Gaziantep’i kongre turizminin merkezi haline getireceklerini belirterek, “Büyük kongre yapacak kuruluşlarla birebir görüşüyoruz. Bazen ayaklarına kadar gidiyorum. Önümüzdeki 5 yılda Gaziantep’in büyük bir turizm değeri olacaktır.” dedi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesi olarak görülen kompleksin tamamının yapımı ile dünya gündeminde önemli yer tutan Zeugma mozaiklerinin tümünün teşhiri burada sergilenmesi amaçlanıyor. Şu an itibariyle sadece 550 metrekarelik kısmı sergilenen mozaiklerin yeni müze kompleksi ile tamamının bin 500 metrekarelik alanda sergileneceği ifade ediliyor. Zeugma Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi 3 ana bloktan oluşuyor. Her blok 3 kat olarak inşa edildi. Bu bloklardan birincisi Mozaik Müzesi, ikincisi Arkeoloji Müzesi üçüncüsü ise sergi ve konferans salonu olarak hizmet verecek. Toplam 6 bin 250 metrekarelik alana sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi galeri şeklinde düzenlendi, mozaiklerin dış etkenlerden (atmosfer etkilerinden) ekilenmemesi için ışık ve ısı sistemleri dikkate alındı. Müzede, mozaiklerin tanıtımı amaçlı bir sinevizyon gösterisi de sunulacak.

Arkeoloji Müzesi toplam 3 bin 100 metrekare olacak. Mozaiklerin haricindeki alanda Gaziantep il sınırları içinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan ele geçen arkeoljik eserler sergilenecek. Kompleks içinde 2 adet toplantı salonu, hizmet mekânları, hediyelik eşya bölümü ile şehirde eksikliği duyulan kültür ve sergi amaçlı fuar merkezi olacak. Kültür amaçlı fonksiyonların yanı sıra dinlenme ve eğlenme amaçlı iç avluda kafe mekânları da bulunacak. Zeugma Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde açık otopark alanları yanı sıra 106 araçlık da kapalı otopark hizmet verecek. Müzenin açılışını ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

23.01.2010 Zaman