İnşaat Kazısında Çıkan Hazine Yerinde Kalacak

952

İnşaat hafriyatı sırasında tesadüfen bulunan 450 metre karelik kilise taban mozaiği yerinde sergilenecek!

Şanlıurfa’nın Nizip ilçesi Menderes Mahallesi’ndeki muhteşem mozaik, iki yıl önce ortaya çıkarılmıştı. Dünyaca ünlü Zeugma antik kenti sınırları içindeki mozaiğin erken Bizans dönemine ait olduğu bir kilisenin tabanını oluşturduğu anlaşıldı.

Mozaik Gaziantep Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından korumaya alınırken arkeolog Fatma Bulgan başkanlığındaki ekip mozaiğin 450 metrekare alana yayıldığını ve Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin aksine üzerinde tarih de yazılı olduğunu belirledi.

Günümüzden 1600 yıl öncesine ait olduğu belirlenen mozaiğin bulunduğu alanın kamulaştırılmasına karar verildi. Mozaiği yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Ökkeş Dağlıoğlu “Burada önemli olan mozaiğin yerinde sergilenmesidir. Bunun için en kısa zamanda gerekli kamulaştırma işlemleri yapılacak ve gerekli olan tüm ödenekler sağlanacak” dedi.

Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu inşaatta bulunan taban mozaiğinin dünyada bir eşi ve benzeri olmadığını söyledi. Nizip Belediye Başkanı Ak Parti’li Hacı Fevzi Akdoğan da, mozaiklerin Nizip ilçesi için büyük bir şans olduğunu, bölge halkının turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için, bulunan mozaiklere sahip çıkmalarını istedi.

25.01.2010 Radikal